Україна вперше бере участь у сесії Комітету Всесвітньої Спадщини

Автор: Василь Покиньчереда

Інформуємо наших читачів, що зараз у Нью-Делі (Індія) проходить 46 сесія Комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Важливо зазначити, що до складу офіційної делегації України на цьому заході входить і працівник Карпатського біосферного заповідника Василь Покиньчереда. Нагадаємо, що торік на 24-ій сесії Генеральної асамблеї держав-сторін Конвенції 1972 року про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини Україну вперше було обрано до Комітету Всесвітньої Спадщини (КВС). Обов’язковою передумовою цієї події була наявність у держави-учасниці національних експертів з природної і культурної спадщини. Саме Василя Покиньчереду обрано експертом із природної спадщини. І це не випадково, адже він брав безпосередню участь у створенні українсько-словацького об’єкта природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат» і керував розширенням української частини цього об’єкта, яке завершилося у 2017 р. створенням Пан’європейської серійної транснаціональної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». На сьогодні вона включає 93 складові частини загальною площею майже 100 тис. га, які охороняються на території 18-ти європейських країн. Зараз цей серійний об’єкт є найбільшим у світі як за кількістю компонентів, так і кількістю держав-учасниць. В Україні знаходяться 15 кластерів, які охороняються в межах семи природоохоронних територій. Загалом українські складові частини обіймають понад 25 % від усієї спадщини і таким чином Україна є лідером як за площею, так і за кількістю складових частин.

 

Цьогорічна сесія розпочала роботу 21 липня з урочистої церемонії, участь у якій узяв прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді та інші представники Кабінету Міністрів. Далі почалася рутинна робота згідно з порядком денним, який включав багато різноманітних пунктів. Насамперед розглянули низку організаційно-технічних, процедурних і фінансових питань. Потім настала черга власне експертної роботи, яка полягала в оцінці сотень документів. Серед них були звіти держав-учасниць про стан об’єктів спадщини, оскільки значна їх частина потерпає від різних негараздів. Це можуть бути як природні явища, наприклад глобальні кліматичні зміни, так і результати людської діяльності – браконьєрство, розвиток інфраструктури, інші види економічної діяльності, зокрема й незаконної.

 

Наступним аналізувався Попередній список, куди включаються усі без виключення номінаційні досьє перед винесенням їх на розгляд КВС. Окремі досьє лежать там багато років і тому список потребує постійної уваги і регулярного оновлення.

 

Об’єкти спадщини, які можуть втратити свою Надзвичайну Всесвітню Цінність, на підставі якої вони в свій час отримали свій статус, вносяться в Список об’єктів спадщини, які знаходяться під загрозою. Аналіз цього переліку дає можливість встановити рівень і масштаб загроз, на підставі чого розробляється низка рекомендацій для держав-учасниць. У разі їх не виконання, об’єкт може бути вилучений зі Списку всесвітньої спадщини. Зазвичай до цього не доходить, оскільки держави-учасниці докладають значних зусиль для збереження цього важливого всесвітнього визнання.

 

Кульмінацією експертної роботи є розгляд номінаційних досьє на включення до Списку всесвітньої спадщини нових об’єктів. Цьогоріч було розглянуто 27 номінацій, з яких 20 культурних, 5 природних і 2 змішані. І хоча дорадчі органи, а саме МСОП, ICOMOS та ICCROM, рекомендували однозначно включити лише 22 з них, а решту відправити на допрацювання, за результатами тривалого обговорення усі зазначені вище номінації отримали підтримку і Список всесвітньої спадщини поповнився 27 новими об’єктами.

 

Робота 46 сесії добігає кінця. Залишилося розглянути низку питань, які стосуються підведення підсумків даної сесії, а також підготовки до наступної 47 сесії, яка відбудеться влітку 2025 р. у Софії (Болгарія). 31 липня відбудеться офіційна церемонія, яка підведе межу напруженій роботі, яка тривала в столиці Індії впродовж 10 десяти днів.

 

Новини

Натрапили на ведмежі сліди на снігу

Нещодавно в одному з наших природоохоронних науково-дослідних відділень інспектори з охорони природно-заповідного фонду, проводячи звичне патрулювання, натрапили на сліди крупного ведмедя. Звір залишив чіткий відбиток лапи на снігу. У зимовий період інспектори уважно слідкують за слідами тварин, користуючись методою обліку фауни. Українсько-румунське прикордоння належить до найважливіших осередків проживання бурих ведмедів у Європі. Сліди цих могутніх […]

  • Тварини
  • Охорона

Заради розмноження райдужної форелі

Нещодавно на демонстраційному форелевому господарстві, яке знаходиться в Трибушанському природоохоронному науково-дослідному відділенні, розпочали процес доїння форелі. Ця процедура є важливою, адже у штучних умовах риба не відкладає ікру самостійно. Перед початком процесу спеціалісти ретельно перевіряють рибу та відбирають лише здорових самиць, у яких ікра вже повністю дозріла. Для мінімізації стресу рибу поміщають у спеціальні резервуари, […]

  • Тварини
  • Природокористування

Провели акцію “Збережемо первоцвіти!” з школярами

Первоцвіти – тендітні провісники тепла, що першими з’являються з-під снігу та наповнюють природу барвами. Проте ці унікальні рослини знаходяться під загрозою зникнення через масове збирання та руйнування їхнього природного середовища. Щоб підвищити екологічну обізнаність та наголосити на важливості збереження первоцвітів, проведено серію просвітницьких заходів для школярів різного віку. За участю учнів Рахівського ЗЗСО І-ІІІ ст. […]

  • Екоосвіта