Міжнародна співпраця Карпатського біосферного заповідника 

З університетами

Карпатський біосферний заповідник є організатором та базою для проведення багатьох міжнародних наукових конференцій, семінарів, круглих столів тощо. Тут полігон для проведення досліджень українських та закордонних науковців та навчальних практик студентів провідних закладів вищої освіти України та Європи. Щорічно тут проходять практику  понад 300 бакалаврів та магістрів з 7 університетів. Крім того, щороку на базі заповідника свою переддипломну магістерську практику проходять студенти Університету сталого розвитку м. Еберсвальде (Німеччина). 

З науковими і природоохоронними організаціями

Карпатський біосферний заповідник є членом відомих міжнародних наукових і природоохоронних організацій: Європейської мережі букових лісів, Європейського товариства дикої природи, Асоціації природоохоронних територій Карпат. 

Науковці заповідника є членами національної керівної групи та міжнародного спільного керівного комітету об’єкта Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО "Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи", Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Сектору природної спадщини Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, низки науково-технічних рад природоохоронних установ Карпатського регіону.

З Європейським Товариством Дикої Природи

Початок проєкту: 2018

Закінчення проєкту: співпраця продовжується

Загальна мета: збереження та популяризація важливості охорони   недоторканих куточків нашої природи.

 

Заходи проєкту

  • У 2018 році:
  • Семінар "Майбутнє Дикої природи (Вілдернесу) та світової природної спадщини ЮНЕСКО в Україні", навесні 2018 року та огляд еколого-освітньої виставки "Співіснування Людини та Дикої Природи".
  • Академія Рейнджерів Дикої Природи США, в м. Ред Рівер, Нью Мехіко, влітку 2018 року.
  • Пленер для митців у дикій природі Синевиру, влітку 2018 року.
  • Організований візит директорів австрійських національних парків на територію КБЗ. 

Про всі ці заходи можна знайти інформацію на сторінках наших друкованих видань (газета "Вісник КБЗ", спецвипуск журналу "Зелені Карпати"), а також на нашій сторінці в мережі Фейсбук. 

  • У 2019 році партнери КБЗ Європейське Товариство Дикої Природи відзначали кілька знакових подій:

5 років з часу заснування Європейського Товариства Дикої Природи

10 років Європейської резолюції Дикої Природи

55 років Акту США про Дику Природу (Вілдернес).

У рамках відзначення цих подій було організовано низку заходів, у яких брали участь і спеціалісти нашої установи.

Першим таким заходом було проведення вернісажу Дикої Природи у м. Тамсвег, Австрія, який розпочався 22 лютого 2019 року і тривав протягом двох місяців, до 22 квітня. 

Наступним цікавим масовим міжнародним заходом стало проведення Академічних Днів Дикої Природи Європи у Біосферному Заповіднику Лунгау, Австрія, внесеному до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Академічні Дні Дикої Природи Європи – це триденна конференція про Вілдернес, що проходила 27-29 травня 2019 року .

Карпатський біосферний заповідник як партнер Європейського Товариства Дикої Природи та учасник Європейської Мережі Дикої Природи отримав запрошення взяти участь у конференції та представити інформацію про нашу установу, поділитися досвідом управління територіями дикої природи і враженнями від співпраці в рамках Європейської Мережі Дикої Природи.

Ще однією цікавою подією стало проведення молодіжної "Зеленої Конференції" в Австрії, у мальовничому старовинному замку Фінстергрюн у містечку Рамінгштайн, на території Біосферного Резервату Лунгау.

Крім того, влітку 2019 року відбулася зустріч керівництва Карпатського біосферного заповідника з представниками Товариства Дикої Природи щодо проведення чергового аудиту Дикої Природи на території нашої установи – Чорногірський масив.

Ще одним цікавим і перспективним напрямком співпраці між нашими установами стало започаткування перемовин стосовно організації Європейської Школи Рейнджерів на зразок американської, щоправда адаптованої до наших потреб та реалій.

  • У 2020 році співпраця продовжилась, проте не всі заплановані заходи відбулися в очікуваному форматі через спалах пандемії коронавірусу (Covid-19).

Розпочався рік із знакової події на шляху співпраці випуску Довідника Європейської Мережі Дикої Природи.

Своєрідним підсумком співпраці в рамках Європейської Мережі Дикої Природи стало видання Довідника під назвою "Європейська Мережа Дикої Природи 2019" англійською мовою. Всі учасники мережі, зокрема і КБЗ, отримали подарункові екземпляри цього видання, а також можливість замовити додаткову кількість Довідників для розповсюдження через власні мережі візит-центрів. 

Продовженням роботи була участь у навчальному онлайн-курсі: "Туризм та управління відходами на природоохоронних територіях".

У травні-червні 2020 року п’ять спеціалістів Карпатського біосферного заповідника успішно пройшли навчання за цим курсом та здобули нові знання і навички для використання в подальшій роботі.

Подальша співпраця полягала у проведенні онлайн-консультацій Європейського Товариства Дикої Природи для природоохоронних установ.

Ще одним унікальним заходом 2020 року був Перший Міжнародний Тиждень Вілдернесу онлайн, що тривав з 19 по 23 жовтня. Протягом цих п’яти днів активісти  Дикої Природи (Вілдернесу) з усього світу представляли куточки Дикої Природи нашої планети в презентаціях, дискусіях, семінарах, віртуальних онлайн-екскурсіях, в репортажах про важливі події тощо. 

Чинні проєкти

  1. Опіка об’єктом всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Первісні букові ліси на території парку потребують особливої уваги, адже тут збереглась недоторкана природа. 
  2. Опіка біосферним резерватом у рамках програми МАБ "Людина і біосфера" ЮНЕСКО. У резерваті представлено весь комплекс висотної поясності Українських Карпат від елементів передгірних лук і дібров до альпійського поясу з лучними, скельно-лишайниковими ландшафтами.
  3. Створення транскордонного біосферного резервату в Мармароських горах.
  4. Збереження водно-болотних угідь міжнародного значення (Рамсарська конвенція).
  5. Співпраця з Європейським товариством дикої природи (European Wilderness Society).
  6. Виконання Лімського плану дій у рамках реалізації Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат (Київ, 2003 р.).
  7. Опіка дипломом Ради Європи для природоохоронних територій.