Порятунок Долини нарцисів триває!

Долина нарцисів є однією з найвідоміших локацій у межах Карпатського біосферного заповідника, яку щороку відвідують десятки тисяч туристів. Одночасно вона є чи не найпроблемнішою в екологічному плані територією, яка потерпає від наслідків осушувальної меліорації, проведеної тут ще за радянських часів. Основну небезпеку становить обезводнення Долини нарцисів, яке є серйозною загрозою для місцевих водно-болотних і лучних екосистем. Вирішити цю проблему можна в різні способи, серед яких найоптимальнішим у контексті затрат та ефективності є створення каскаду невеликих гідротехнічних споруд – шлюзів на місцевому магістральному меліораційному каналі. Вони дозволяють зарегулювати стік води і тим самим зменшити її втрати, що позитивно впливає на рівень ґрунтових вод, а відповідно й на самі екосистеми. Крім того, ці шлюзи створюють низку аквальних мікрооселищ, які слугують своєрідними рефугіумами для водних і біляводних видів флори і фауни.

Ми вже писали про нашу співпрацю з ГО «Дунайсько-Карпатська програма» в рамках міжнародного проєкту «Врятуй Долину нарцисів», який підтримується Європейською асоціацією охорони навколишнього середовища (European Outdoor Conservation Association) та німецьким виробником туристичного спорядження ORTOVOX. Так от напередодні, у рамках даного проєкту, група працівників Карпатського біосферного заповідника під керівництвом завідувача лабораторії екологічного моніторингу, кандидата геологічних наук Петра Папариги збудували черговий шлюз на магістральному каналі, який перетинає це природоохоронне відділення. Це значно підвищить природоохоронну ефективність і екологічну спроможність згаданого вище гідрокаскаду, що позитивно позначиться на місцевих екосистемах, зокрема й на популяціях нарцису. Проте наявних шлюзів все ще недостатньо і роботи щодо їх створення триватимуть і на майбутнє.

Василь Покиньчереда, заст. начальника відділу науково-дослідної роботи і міжнародної співпраці, учасник заходу

Новини

Міжнародний круглий стіл «Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї» (м. Рахів, 3-4 жовтня 2024 р.)

Завдяки ініціативі адміністрації Карпатського біосферного заповідника, міжнародна науково-практична конференція «Карпатський регіон і проблеми сталого розвитку» (13-15 жовтня 1998 року в м. Рахів) рекомендувала: «З метою створення міжнародного правового поля в галузі збереження природи та соціально-економічного розвитку країн Карпатського регіону, урядам цих країн розробити і прийняти Карпатську конвенцію сталого розвитку». А зусиллями українського уряду Польща, Румунія, […]

  • Без категорії

Як ми відзначили Міжнародний день Матері-Землі

Щорічно 22 квітня люди по всій планеті відзначають Міжнародний день Землі. Цей день став символічним святом любові та турботи про наш спільний дім. В різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти. Екоосвітяни установи провели просвітницькі заходи з нагоди Дня Землі в […]

  • Екоосвіта