ПОПЕРЕДНЄ ОБСТЕЖЕННЯ МІРМЕКОФАУНИ ТЕРИТОРІЇ ДП "БРУСТУРЯНСЬКЕ ЛМГ" МЕТОДАМИ КРАПКОВОГО ОБСТЕЖЕННЯ (SI-SEARCH) ТА ПРЯМОГО ВІДБОРУ ПРОБ (DIRECT SAMPLING)

Н.О КОСНЮК
Природа Карпат, № 1 (4), 2019 р.
ISSN: 2521-1730
2019 · №1 (4)
Full issue:  PDF  2 МБ
Розділ Комахи

РЕФЕРАТ

Косюк Н.о. Попереднє обстеження мірмекофауни території ДП “Брустурянське ЛМГ” методами крапкового обстеження (SI-search) та прямого відбору проб (direct sampling).
– Природа Карпат: науковий щорічник Карпатського біосферного заповідника та Інституту екології Карпат НАН України. – 2019. – №1 (4). – с. 67–70. Проведено попереднє дослідження мірмекофауни території ДП “Брустурянське лмГ”. У ході дослідження здійснювався прямий відбір особин мурашок з чітко локалізованих гнізд. Для пошуку по території було застосовано метод крапкового обстеження (SI-search) та метод прямого відбору проб (direct sampling). У результаті знайдено 19 видів мурашок та локалізовано і описано 75 гнізд. це число мурашників, для яких задокументована точна локалізація та описаний вигляд. Загалом, протягом дослідження була обстежена набагато більша кількість гнізд. як результат, була помічена деяка закономірність. Так, на галявинах і сінокосах на висоті близько 500-700 м н.р.м. майже повсюдно помітно характерні для
рудих лісових мурашок гнізда з куполами з рослинних решток, населені Formica pratensis, Formica truncorum, Formica aquilonia та Formica lugubris. сінокоси та луки на висоті близько 700-1000 м н.р.м. усіяні кочками, серед мешканців яких визначено Lasius flavus, lasius niger та Myrmica ruginodis. мірмекофауна луків на висоті 1100 м н.р.м. і більше часто була представлена виключно сім’ями Manica rubida. На обстежених пралісових ділянках буково-ялинових лісів гнізд з характерним для Formica куполом з рослинних решток не було виявлено взагалі. На ділянках лісових культур 13-ти та 15-тирічного віку абсолютно всі знайдені види мурашок споруджували гнізда в старих пнях, які залишились від попереднього деревостану. При обстеженні (07.10.2018 р.) лісових культур 12-ти та 14-тирічного віку в урочищі Дракони було знайдено лише одне гніздо lasius fuliginosus. можливо, це було спричинене похолоданням. Проте, в той самий день в багатьох гніздах із куполами з рослинних решток, що розташовувалися на сінокосах на тій самій висоті н.р.м., можна було масово спостерігати крилатих особин.

Reference

Алфимов А.В. Пульсация численности тонкоголового муравья (Formica exsecta) и изменения
климата на северо-востоке ареала / А.В. Алфимов, Д.и. Берман, З.А. Жигульская //
Зоологический журнал. – 2010. – Т. 89, № 12. – с. 1456–1467.
радченко А.Г. муравьи (Hymenoptera, Formicidae) Украины / А.Г. радченко – Киев, 2016. – 480 с.
резникова Ж.и. методы исследования поведения и межвидовых отношений муравьев в полевых
условиях / Ж.и. резникова // евразиатский энтомологический журнал. – 2009. – 8, № 3. –
с. 265–278.
цюбик м.м. різноманіття мурашок (Hymenoptera, Formikcidae) Карпатського регіону та проблеми
його збереження / м.м. цюбик, о.Г. радченко // охорона та раціональне використання
природних ресурсів Українських Карпат: тези доповідей регіональної науково-практичної
конференції, присвяченої 25-річчю біогази УжНУ в с. Колочава та пам’яті її фундатора
В.Ю. штайєра (23-25 травня 2008). – Ужгород, 2008. – с. 119–121.
Agosti D., majer J.D., Alonso l.E., Schultz t.R. Ants. Standard method for measuring and monitoring
biodiversity. – Washington and london: Smithonian Inst. Press., 2000. – 280 p.
Seifert B. the ecology of Central European non-arboreal ants – 37 years of a broad-spectrum analysis
under permanent taxonomic control // Soil organisms. – 2017. – 89, № 1. – P. 1–67.

Завантажити статтю
Комахи
ПАНЦИРНІ КЛІЩІ (ACARI: ORIBATIDA) КСЕРОФІТНИХ ТА ПЕТРОФІТНИХ ЛУК КАРПАТСЬКОГО БІОСФЕРНОГО ЗАПОВІДНИКА (БОТАНІЧНІ ЗАКАЗНИКИ "ЧОРНА ГОРА" ТА "ЮЛІВСЬКА ГОРА")
63-66