Польові обстеження новоприєднаних територій

11-12 квітня було проведено обстеження біорізноманіття новоприєднаних ділянок на території Богдан-Петроського природоохоронного науково-дослідного відділення. Обстеження здійснили провідний інженер відділу науково-дослідної роботи та міжнародної співпраці, заступник начальника Богдан-Петроського ПНДВ та начальник редакційно-видавничого відділу наукових та науково-популярних видань заповідника.
Під час маршрутного обстеження новоприєднаних територій (кварталів 1/61 та 9/13, 14) було виявлено рідкісну ранньовесняну рослину – підсніжник звичайний. Обстежено три популяції згаданого виду, рослина включена до Червоної книги України. Також зафіксовано – саламандру плямисту, тварину із ряду Хвостаті земноводні, яка теж внесена до ЧКУ.
Цікавими були й знахідки грибів – індикаторів чистоти повітря – саркосцифи червоної та уснеї бородатої, які надають перевагу екологічно чистим районам.
Саркосцифа червона має цікаву народну назву «ельфійська чаша». Це один з найперших лісових грибів, що з’являється відразу після танення снігу. Це сумчастий гриб, який росте на напівзогнилих стовбурах і гілках дерев. Червоні «капелюхи» привертають увагу всіх, хто їх побачить. Помилуватися яскравим грибом у березневому-квітневому лісі дуже приємно. У більшості довідниках описано, що гриб належить до 4 категорії їстівних, з низькими харчовими якостями. З нього готують навіть оригінальні делікатесні страви, оскільки він має приємний запах.
Уснея бородата – це кущистий лишайник, його народна назва – «борода лісовика». Росте цей лишайник дуже повільно – 5 мм в рік, на деревах, зокрема, і на ялині. Лишайник має лікувальні властивості. Застосовується у народній медицині при шкірних захворюваннях, хворобахшлунково-кишкового тракту, а висушений порошок має кровоспинні властивості. Загалом, уснея природний антибіотик. Добре допомагає при різних травматичних пошкодженнях, навіть при хворобах щитоподібної залози, бо містить йод.
При обстеженні також було зафіксовано багато інших цікавих весняних видів рослин.
Нагадаємо, що на виконання Указу Президента України від 02.01.2022 № 5/2022 «Про зміну меж території Карпатського біосферного заповідника» було змінено загальну площу та межі Богдан-Петроського ПНДВ, а саме до його складу включено 481 га – квартали 1, 9, 10 Богданського лісництва філії «Рахівське лісове дослідне господарство» ДП «Ліси України».

Новини

НА МІЖНАРОДНОМУ “КРУГЛОМУ СТОЛІ”, В КАРПАТСЬКОМУ БІОСФЕРНОМУ ЗАПОВІДНИКУ, РОЗГЛЯНУЛИ ПРОБЛЕМИ ВПРОВАДЖЕННЯ КАРПАТСЬКОЇ КОНВЕНЦІЇ

3 жовтня 2024 року, в місті Рахові, на базі Карпатського біосферного заповідника, проведено засідання Міжнародного “круглого столу” “Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї”. Організаторами зібрання, за фінансової підтримки Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської обласної військової адміністрації були: Карпатський біосферний заповідник Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Закарпатська […]

  • круглі столи

Україна вперше бере участь у сесії Комітету Всесвітньої Спадщини

Інформуємо наших читачів, що зараз у Нью-Делі (Індія) проходить 46 сесія Комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Важливо зазначити, що до складу офіційної делегації України на цьому заході входить і працівник Карпатського біосферного заповідника Василь Покиньчереда. Нагадаємо, що торік на 24-ій сесії Генеральної асамблеї держав-сторін Конвенції 1972 року про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини Україну вперше […]

  • Конференції