Ми ставимо собі за мету сприяти розвитку природоохоронного та екологічного руху. Чим більше людей усвідомлюватимуть важливість збереження природи, тим нам і нашим колегам з інших парків буде легше провадити свою діяльність. Тому ще у 1997 році був створений окремий підрозділ – відділ пропаганди та екоосвіти.
До еколого-освітньої роботи також залучені працівники більшості структурних підрозділів установи, насамперед наукових лабораторій, Музею екології гір, природоохоронних науково-дослідних відділень, відділів служби державної охорони та рекреації. Звичайно, це зумовлено кластерною структурою заповідника і значною віддаленістю масивів один від одного та від центральної садиби. Екопросвітницьку роботу установа здійснює відповідно до річного Плану заходів з екологічної освітньо-виховної роботи та в рамках Положення про екологічну освітньо-виховну роботу установ природно-заповідного фонду.
Ми залучаємо учнів, дошкільнят, студентів, педагогів, місцеве населення та мандрівників.
Масові освітньо-виховні заходи відбуваються в центральній садибі, а також на базі еколого-освітніх та інформаційно-туристичних центрів. Робота з учнями і дошкільнятами проводиться також у школах та дитсадочках. Ми співпрацюємо із загальноосвітніми школами в зоні діяльності заповідника, підписані понад 30 угод. У закладах створюються методичні куточки про природу та історію заповідника, об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини". Заходи зі студентством нерідко відбуваються в масивах і наукових лабораторіях. Щороку на базі заповідника проходять практику 400-700 студентів українських та закордонних вишів. Ми проводимо різноманітні заходи: екологічні уроки, "зелені лінійки", екодесанти, учнівські конференції, екодемонстрації, флешмоби, конкурси, вікторини, тематичні екскурсії та інше.
Екозаходи
Серед щорічних екологічних акцій – Всесвітній день водно-болотних угідь, Міжнародний день лісів, "Збережемо первоцвіти!", Всеукраїнський день довкілля, "Посади дерево", Всесвітній день захисту навколишнього природного середовища, "Чиста Говерла", Дні європейської спадщини, "День заповідника" (відзначення річниці заснування установи), акції з озеленення шкільного подвір’я, Дні відкритих дверей до природоохоронних та культурологічних свят (День Музеїв, Дні європейської спадщини, День туризму та ін.), "Годівничка", "Збережемо ялинку!" і "Різдвяна майстерня". Як правило, екологічні акції включають систему освітніх та ековиховних заходів.
Екотабори
У літній період на базі заповідника проходять екологічні табори. В окремі роки проводилися чотири зміни для школярів з регіонів України і навіть з-за кордону (Австрія, Росія). Найбільш плідним і довготривалим є досвід організації Всеукраїнського екологічного наметового табору-експедиції "Ойкос", який організовується з 1993 року спільно із Закарпатським обласним еколого-натуралістичним центром. З цим закладом позашкільної освіти також спільно проводиться фестиваль дитячої та юнацької екотворчості "Золотий нарцис". Він відбувається у другій декаді травня на базі відділення "Долина нарцисів".
Еколітература
Карпатський біосферний заповідник видає власну періодику – Всеукраїнський екологічний науково-популярний журнал "Зелені Карпати" та регіональну екологічну газету "Вісник Карпатського біосферного заповідника", а ще буклети, листівки, іншу друковану і сувенірну продукцію.
Значна увага приділяється створенню тимчасових форм інформаційної інфраструктури – встановленню інформаційних стендів, аншлагів, білбордів, інформаційних табличок тощо. Тут особливе місце посідають екотуристичні маршрути заповідника, які використовуються для проведення тематичних екскурсій і на базі яких облаштовуються екологічні стежки.
Еколого-освітні центри
У Карпатському біосферному заповіднику створена мережа інформаційних осередків – еколого-освітніх та інформаційно-туристичних центрів.
Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах функціонує як основний еколого-освітній центр Карпатського біосферного заповідника. Створений на початку 1990-х років, сьогодні він перетворився на історико-культурний осередок і відому туристичну атракцію Закарпаття. Музейна експозиція складається з двох відділів – "Природа Карпат" та "Природокористування в Українських Карпатах" та займає площу близько 1200 м2.
Тут проводяться різноманітні заходи з учнівською молоддю, туристами, місцевим населенням. Конференц-зал на 28 місць, обладнаний відео- та оргтехнікою, сприяє організації мініконференцій, семінарів, тренінгів, громадських зустрічей тощо.
Еколого-освітній центр "Центр Європи" функціонує з червня 2010 р. До основних завдань, поставлених перед ним, належать: прийом туристів та проведення екскурсій в центрі; виконання функцій туристично-інформаційного центру європейського зразка; здійснення активної еколого-освітньої діяльності (організація і проведення екологічних акцій і просвітницьких заходів як на базі центру, так і на базі загальноосвітніх та дошкільних закладів).
Інформаційне поле "Центру Європи" складається з чотирьох блоків – Природно-заповідний фонд України (більша частина присвячена Карпатському біосферному заповіднику), Закарпатська Гуцульщина, Закарпаття та Україна в Європейській спільноті. Також висвітлюється інформація про встановлення пам’ятного кам’яного знака, що позначає географічний центр Європи. Художнє оформлення центру витримано в гуцульському стилі: дерев’яні вироби, вишивки та скляні вітражі. Експонатура доволі різноманітна: поруч із інформаційними модулями представлені колекції гуцульського посуду, вишивки, різьблених виробів та мінідіорама "Світ тварин Закарпаття". Додаткові засоби – відеотехніка, столи для проведення занять, майстер-класів тощо. Проте найвагомішою екоосвітньою подією для "Центру Європи" вважається щорічна акція "Дні європейської спадщини".
Еколого-освітній центр "Музей нарцису" розташований на вході в масив "Долина нарцисів", його діяльність значною мірою приурочена до періоду цвітіння Долини нарцисів. Експозиційна площа становить близько 112 м2. До послуг відвідувачів облаштований відеозал на 50 місць. Основним видом експонатури є інформаційні стенди і вітрини. Масштабне фотопанно з краєвидом Долини нарцисів у пік цвітіння приваблює відвідувачів і стає об’єктом для фотографування на згадку. Тематичним полем еколого-освітнього центру є біорізноманіття, історія досліджень та охорона Долини нарцисів; біологія та екологія виду нарцису вузьколистого.
Освітня діяльність еколого-освітнього центру "Музей нарцису" є вкрай важливою, адже це єдина екопросвітницька структура в межах Хустського району, яка працює над формуванням іміджу Карпатського біосферного заповідника.
Інформаційно-туристичні центри Карпатського біосферного заповідника зорієнтовані на прийом відвідувачів і значно меншою мірою – на активну еколого-освітню роботу.
Інформаційно-туристичний центр "Високогір’я Карпат" розташований біля підніжжя г. Говерли (ур. Перемичка). Площа приміщення інформаційно-туристичного центру, що зайнята експозицією, становить 146 м2. Основним видом експонатури тут є інформаційні стенди в оригінальному художньому обрамленні з природних матеріалів. Тематичне спрямування продиктовано місцем розташування центру і фокусується на природних і культурних цінностях найвисокогірнішої частини України – Чорногірського хребта Карпат та етнографічного регіону Гуцульщини. Центр функціонує з 2011 р. На його базі створений рекреаційний притулок на 29 місць. Біля будівлі є місце для наметів, водогін, туалети та сміттєзбірники. Це створює сприятливі умови для розміщення пішохідних мандрівників, а також для проведення екологічних таборів.
Інформаційно-туристичні центри "Карпатська форель" (експозиційна площа близько 110 м2) та "Кевелів" (58,2 м2) – найменші інформаційні осередки Карпатського біосферного заповідника. ІТЦ "Кевелів" неодноразово приймав важливі делегації, зокрема місію Банку реконструкції та розвитку Німеччини. Цьому сприяє також наявність конференційної кімнати на 30 місць, обладнаної медіа-проектором та відеотехнікою. Єдиний експозиційний зал складається з двох інформаційних рівнів, висвітлює природні багатства найвищих хребтів Українських Карпат – Чорногори і Свидівця. Водночас інформація подана переважно художніми засобами – панно та художніми стендами. Центр відкритий у 2011 р.
Інформаційно-туристичний центр "Букові праліси Карпат – об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО". Експозиція сформована на площі 65 м2. Тематичне спрямування – букові праліси: збереження, цінності, біорізноманіття та ін. Художнє оформлення вирізняється стилем, притаманним карпатським етносам, які проживають в долині р. Тиса. Використані природні матеріали, в ніші з дерев’яним обрамленням органічно вписані фотопанорами заліснених хребтів Красної. Основний вид експонатури – стенди, фотопанно. Особливо цікавим з художнього погляду є відеозал, оформлення якого створює ілюзію перебування в гущавині букового пралісу. Такого ефекту досягнуто завдяки специфічному оформленню – стіни і стеля суцільно вкриті широкоформатними банерами із зображенням різних типів букового пралісу Угольсько-Широколужанського масиву заповідника.Інформаційно-туристичний центр "Карпатська форель" розташований на території демонстраційного форелевого господарства (Трибушанське природоохоронне науково-дослідне відділення), функціонує з січня 2012 р. Його тематичне спрямування полягає у висвітленні багатства іхтіофауни Українських Карпат та проблем охорони водних ресурсів краю. Основним видом експонатури є інформаційні стенди. Художнє оформлення лаконічне, але витримане в гуцульському стилі і виконане з використанням виключно природних матеріалів. Відвідується переважно у комплексі з екскурсією на демонстраційне форелеве господарство. Вартість відвідування входить до плати за вхідний квиток до форелевого господарства. "Карпатська форель" розташована дуже близько до географічного центру Європи.