- Підготовлено п’ятирічний план заходів Карпатського біосферного заповідника на 2024-2028 рр. який затверджено Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (https://kbz.in.ua/wp-content/uploads/2024/12/1271nd1.pdf)
- Підготовлено та надіслано до Міндовкілля України звіт про виконання п’ятирічного плану заходів на 2019–2023 рр. по Проекту організації території Карпатського біосферного заповідника та охорони його природних комплексів.
- Проведено ряд важливих заходів по завершенню виконання Указів Президента України № 25 від 14 01 2010 та № 5 від 02.01.222 «Про розширення (зміну меж) території Карпатського біосферного заповідника».
- До збройних сил України передано 2 нових автомобілів ТОЙОТА, один автомобіль ДАСТЕР, автомобіль ГАЗ 66 та автомобіль НИВА.
- 18 працівників Заповідника боронять країну в складі ЗСУ.
- Науково-дослідна діяльність:
- Упродовж звітного періоду працівники наукових підрозділів працювали над підготовкою чергового 47 тому Літопису природи Карпатського біосферного заповідника за 2023 р. (у І кварталі). Також велися роботи зі збору наукової інформації, яка ляже в основу наступного тому. Зокрема, організовано моніторинг абіотичних явищ, продовжено вивчення структури та динаміки основних типів екосистем, проведено зимові та літні обліки основних таксономічних груп тварин та спостереження за їх міграцією й фенологією, забезпечено виконання робіт із наповнення електронних баз даних щодо основних компонентів біоти й абіоти території біосферного заповідника, а також основних типів антропогенних впливів.
- видано 47-й том Літопису природи Карпатського біосферного заповідника.
- Проведено засідання Міжнародного круглого столу «Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї».
- Підготовлено та подано до Міндовкілля України матеріали про облік пралісів, квазіпралісів і природних лісів на території Карпатського біосферного заповідника.
- Карпатський біосферний заповідник з робочим візитом відвідала делегація Міжнародного європейського фонду природної спадщини «EuroNatur» (Німеччина). У рамках візиту відбулась урочиста церемонія вручення Федору Гамору премії EuroNatur, якої він був удостоєний у 2022 році.
- Національний експерт Комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО, заст. начальника відділу НДР та міжнародної співпраці Карпатського біосферного заповідника, В.Ф. Покиньчереда упродовж звітного періоду здійснював оцінку номінаційних досьє потенційних природних об’єктів Всесвітньої Спадщини, а також опрацювання інших документів за дорученням Міндовкілля.
- Забезпечено подальше удосконалення картографічної основи для проведення моніторингу за явищами природи з використанням патрульномоніторингової системи SМART. Проводилося редагування цифрових шарів з даними щодо кварталів та виділів для новоприєднаних територій з можливістю подальшого друку різних картографічних матеріалів.
- Карпатським біосферним заповідником спільно з Творчою асоціацією «Corona Carpatica» організовано вручення Міжнародної літературно-мистецької, екологічної премії «Corona Carpatica» у еколого-освітньому центрі «Центр Європи».
- підготовлено та подано до друку 10 наукових статей. Вийшли друком 92 наукові публікації.
- Працівниками наукових підрозділів взято участь у ряді конференцій та семінарах в т. ч. міжнародних.
- Проведено 5 засідань Науково-технічної ради (НТР) Карпатського біосферного заповідника.
- Міжнародна діяльність.
- Працівники наукових підрозділів взяли участь у реалізації:
- міжнародного проєкту Лайф+ Прогноз «Збереження старовікових лісів у Європі: природна спадщина, загальний опис, синтез та екосистемні послуги».
- міжнародного проєкту ForestConnect «На шляху до кліматично розумної зв’язності лісів для великих хижих ссавців у Балкано-Карпатському регіоні».
- проєкту «Трансформаційна навчальна мережа для забезпечення стійкості та надійної реконструкції (післявоєнної) України.
- Продовжувалася співпраця заповідника з німецьким проєктом SNPA та Франкфуртським зоологічним товариством, за кошти яких на центральній садибі Заповідника проводились роботи з реконструкції і капітального ремонту 2-х адміністративних будівель та музею екології гір і надано технічну допомогу на близько 5 млн гривень.
- Продовжувалася співпраця з міжнародною природоохоронною організацією Global Conservation (США), яка ставить за мету подальше розгортання патрульно-моніторингової системи SMART для потреб охорони і моніторингу на території Карпатського біосферного заповідника. За кошти організації придбано 2 мотоцикли, 30 смартфонів, 3 планшети, 4 павербанки і 20 фотопасток на загальну суму близько 1 млн гривень.
- Спільно з ГО «Дунайсько-Карпатська програма» здійснювалась реалізація проєкту «Врятуй Долину нарцисів» за підтримки EOCA (European Outdoor Conservation Association) та ORTOVOX та у рамках програми Open Rivers Programme реалізовано міжнародний проєкт «Знесення (демонтаж) річкових дамб водозбірного басейну Тиси та відновлення заплав для особливо цінних територій (Україна)».
- Видавнича діяльність.
- Видано:
- 6 випусків екологічної газети «Вісник Карпатського біосферного заповідника»;
- всеукраїнський екологічний науково-популярний журнал «Зелені Карпати»;
- науковий збірник «Природа Карпат: науковий щорічник Карпатського біосферного заповідника та Інституту екології Карпат НАН України»;
- збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції «Роль біосферних заповідників (резерватів) та інших природоохоронних територій для реалізації в Україні стратегії сталого розвитку»;
- Збірник наукових матеріалів та рекомендацій із питань вдосконалення діяльності установ природно-заповідного фонду в Карпатському регіоні.
- Природоохоронна діяльність.
Працівниками служби державної охорони забезпечено:
- збереження цінних природних комплексів на всій території Заповідника;
- належну охорону об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи»;
- протипожежний захист лісів та вжито заходи по локалізації загорянь та інших надзвичайних ситуацій.
- Аналіз роботи служби державної охорони в системі SMART
- здійснено 4223 патрулі протяжністю 81 тис км, на які витрачено 45 тисяч годин.
- відмічено патрулями 11,5 спостережень в т. ч. 3280 рослин і 2674 тварин.
- Проведено 642 рейди (перевірки).
- Виявлено 108 порушень заповідного режиму.
- Видано 104 приписи, складено 4 протоколи про адміністративне правопорушення.
- Направлено 4 акти щодо самовільних рубок до правоохоронних органів, обсяг нанесеної шкоди становить 2629,9 тисяч гривень.
- Встановлено 46 шлагбаумів, 54 аншлагів, 187 інформаційних знаків, 100 охоронних знаків.
- Проведено ремонт та утримання доріг, автодорожніх мостів та гірських стежок.
- Всі працівники служби державної охорони Заповідника пройшли навчання та підвищили свою кваліфікацію в Державній екологічній академії післядипломної освіти та управління Міндовкілля України.
- Еколого-освітня діяльність.
- Проведено 80 еколого-освітніх заходів, 39 безоплатних інформаційних екскурсій Музеєм екології гір, 4 екскурсії екологічною стежкою «Поважай природу», 5 екскурсій заповідною Долиною нарцисів, 22 екскурсії еколого-освітнім центром «Центр Європи», 12 екскурсій форелевим господарством, 6 екскурсій Кевелівським, Чорногірським та Широколужанським ПНДВ-відділеннями для понад 1500 школярів (близько 1000 з них – відвідали центральну садибу установи) різного віку закладів освіти Рахівської, Богданської, Великобичківської та Хустської ОТГ, а також з Київської, Луганської та інших областей та близько 100 студентів вузів Закарпаття, Полтавської області та ін.
- До еколого-освітніх заходів залучено понад 3000 тисячі учасників.
- Впродовж звітного року Музей екології гір відвідало 2410 чол.
- У липні проведено екскурсії для учасників бойових дій та їх сімей (близько 110 осіб).
- Еколого-освітній центр «Центр Європи» відвідало 543 особи.
- Під час цвітіння Долини нарцисів масив загалом відвідали 3624 особи. Серед пільгових безкоштовних відвідувань (загалом 445 осіб) 142 відвідувачі скористалися пільгою для учасників бойових дій, інші – місцеві школярі.
- На всеукраїнських телеканалах «СТБ» «Інтер», «Рада», «24», регіональних «Закарпатська ТРК», «Тиса», «М-студіо», «РТК-Хуст» вийшло 7 сюжетів. На сторінці заповідника у соціальній мережі Фейсбук здійснено понад 160 публікацій.
- Рекреаційна діяльність.
- Протягом 2024 року обліковано 17 049 відвідувачів (туристів).
- Промарковано та відновлено 38,8 км туристичних маршрутів.
- Встановлено та відремонтовано 85 інформаційних знаків.
- Створено та відновлено 47місць для відпочинку.
- Створено та відремонтовано 40 джерел.
- Встановлено та відремонтовано 30 перехідних містків.
- У звітному році розпочато облаштування нового маршруту «Кам’яним потоком» в Рахів-Берлибаському ПНДВ (Рахівський район).
- Значної уваги в поточному році приділялося роботі на новоприєднаних територіях, які включені до складу заповідника на початку 2024 року.
- змакетовано інформаційні щити для новостворених ПНДВ – Груниківського та Верхньотересвянського. Макети здані до ФЗТ для погодження та друку.
- встановлено 12 вітальних стел біля популярних об’єктів та маршрутів:
- Співпраця з громадами.
- Підготовлено та подано кілька проєктних ідей до Стратегії регіонального розвитку на період до 2027 року в рамках проведення Закарпатською ОВА конкурсу збору ідей проєктів до Плану заходів з реалізації у 2024-2027 рр.
- В напрямку співпраці з територіальними громадами продовжилися напрацювання Програм соціально-економічного та культурного розвитку щодо створення умов для розвитку сільського та екологічного туризму і рекреації, ведення традиційного господарювання та охорони довкілля у межах території природно-заповідного фонду.
- Забезпечено дворогосподарства, що розташовані в зоні діяльності Заповідника, паливними дровами, надавались дозволи для сінокосіння та ведення полонинського господарства.
- Проведено чергове засідання Координаційної ради заповідника.
- До семи територіальних громад сплачено земельного податку, податку з фізичних осіб та рентної плати за використання лісових ресурсів на загальну суму -109 млн 252 тисяч гривень.
Незважаючи, на важкий 2024 рік через повномасштабне вторгнення росії на територію України, працівниками Карпатського біосферного заповідника в усіх напрямках діяльності належним чином виконано доведені завдання і планові показники.
Дякуємо за рік роботи!
Директор Карпатського біосферного заповідника,
заслужений природоохоронець України
Микола РИБАК