Відбулося чергове засідання Координаційної ради

16 квітня ц. р. відбулося чергове засідання Координаційної ради Карпатського біосферного заповідника (КБЗ) під головуванням директора установи Микола Рибака. Захід розпочався із вшанування хвилиною мовчання всіх жертв російської агресії проти України. Частина членів ради працювала в традиційному форматі, у той час як решту брали участь у засіданні дистанційно з використанням платформи ZOOM. Наша установа впродовж останніх років регулярно використовує цю інноваційну технологію, яка в період значних обмежень, пов’язаних раніше з пандемією, а нині з військовим станом, дозволяє залучати до роботи потрібних фахівців і зрештою забезпечувати необхідний кворум, не створюючи в той же час для них серйозних ризиків і логістичних незручностей.
Нагадаємо, що Координаційна рада, яка включає, окрім працівників біосферного заповідника, також представників місцевої влади, органів самоврядування, НУО, громадськості та ключових бізнесових структур, є потужним інструментом для забезпечення співпраці усіх зацікавлених сторін у межах біосферного резервату, який окрім КБЗ включає землі низки територіальних громад і п’яти філій ДП «Ліси України».
Порядок денний цьогорічного засідання Координаційної ради включав низку важливих для біосферного резервату питань. Ключовим із них був стан виконання Указів Президента щодо розширення території Карпатського біосферного заповідника як складової біосферного резервату ЮНЕСКО. Дане питання розкрив директор установи, голова Координаційної ради Микола Петрович Рибак. Він проінформував присутніх про здобутки і проблеми, пов’язані з інтеграцією новоприєднаних територій до складу біосферного заповідника. Зокрема, директор зупинився на зверненні депутата Тячівської райради Шелемби Д.В. щодо конфліктної ситуації, яка виникла в громаді с. Широкий Луг за результатами включення до складу КБЗ окремих земельних ділянок. Він запропонував низку рішень для досягнення порозуміння сторін і нівеляції конфлікту. Також велику увагу Микола Рибак приділив проблемам щодо сплати земельного податку територіальним громадам. Хоча дана проблема виникла задовго до того, як він обійняв посаду директора, Микола Петрович запропонував шляхи її вирішення, хай і часткового. Доповідач також порушив низку питань, спрямованих на поглиблення співпраці з територіальними громадами, та пошук шляхів залучення додаткових коштів для належного функціонування заповідника і сталого розвитку населених пунктів на території біосферного резервату. Виступ Миколи Рибака про проблеми забезпечення паливними дровами місцевого населення спонукав членів ради до жвавого обговорення, яке іноді носило доволі емоційний характер. Але загалом настрій був позитивним, а пропозиції – конструктивними. Основними підсумками розгляду даного питання стало схвалення доповіді і напрацювання низки рекомендацій щодо врахування інтересів територіальних громад при прийнятті управлінських рішень, зокрема й внесенні змін до діючого Проєкту організації території КБЗ.
З інших питань, які були розглянуті на засіданні, варто відзначити доповідь начальниці відділу рекреації Іванни Колачук про сучасний стан та перспективні напрямки розвитку туристично-рекреаційної діяльності на території Карпатського біосферного заповідника у 2024 році. Її виступ привернув особливу увагу присутніх, оскільки серед них було чимало людей, які спеціалізуються на наданні тих чи інших туристично-рекреаційних послуг. Загалом обговорення було доволі інтенсивним і результативним – прозвучали десятки зауважень, рекомендацій та пропозицій у контексті оптимізації туристично-рекреаційного напрямку роботи КБЗ. Як результат прийнято рішення опрацювати його конструктивну складову і, за участі та підтримки Рахівських РДА і райради, провести круглий стіл щодо перспектив розвитку туристично-рекреаційного сектору як на території КБЗ, так і в зоні його діяльності, тобто в межах території сталого розвитку біосферного резервату ЮНЕСКО. Доцільність проведення такого заходу підтримана всіма учасниками засідання Координаційної ради.
На необхідності інтеграції окремих видів еколого-освітньої роботи в рекреаційно-туристичну діяльність Карпатського біосферного заповідника наполягала в своєму виступі Вікторія Бундзяк, начальниця відділу еколого-освітньої роботи та зв’язків із громадськістю, яка зараз виконує обов’язки заст. директора. Вона, зокрема, наполегливо рекомендувала адміністрації КБЗ включити в рекреаційну діяльність установи еколого-освітні програми «Поважай природу» та «Мікросвіт у траві», які дозволять сформувати у відвідувачів бережливе ставлення до унікальної природи Карпат.
У рамках останнього питання порядку денного, Ірина Йонаш, начальниця відділу наукових основ сталого розвитку, підготовки та реалізації грантових проєктів, проінформувала присутніх про хід реалізації міжнародного проєкту Лайф+, присвяченого збереженню та популяризації пралісів і старовікових лісів Європи. Вона коротко розповіла про сам проєкт і про ті заходи, участь у реалізації яких брала наша установа. До деяких промоційних активностей у його рамках багато з присутніх на засіданні вже мали нагоду долучитися. Варто згадати хоча б торішню екскурсію старовіковими лісами і пралісами заповідника до мальовничого водоспаду на потоці Лихий, яка зібрала чимало учасників. Також було представлено один із результатів просвітницько-промоційної складової проєкту – «Книгу натхнення», або збірник кращих практик комунікаційної діяльності для поширення знань про цінності пралісів та старовікових лісів. Виступу Ірини Йонаш включав демонстрацію короткого фільму про життя пралісу, створеного в рамках комунікаційної складової проєкту Лайф+.
На завершення засідання директор КБЗ Микола Рибак висловив глибоку вдячність усім присутнім за величезний вклад у формування й розвиток Карпатського біосферного резервату ЮНЕСКО, наголосивши при цьому, що лише завдяки співпраці, налагодженій в рамках Координаційної ради, вдалося в останні роки досягти потужного поступу нашої установи.

Секретар Координаційної ради КБЗ, заст. відділу науково-дослідної роботи і міжнародної співпраці В.Ф. Покиньчереда.

Новини

НА МІЖНАРОДНОМУ “КРУГЛОМУ СТОЛІ”, В КАРПАТСЬКОМУ БІОСФЕРНОМУ ЗАПОВІДНИКУ, РОЗГЛЯНУЛИ ПРОБЛЕМИ ВПРОВАДЖЕННЯ КАРПАТСЬКОЇ КОНВЕНЦІЇ

3 жовтня 2024 року, в місті Рахові, на базі Карпатського біосферного заповідника, проведено засідання Міжнародного “круглого столу” “Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї”. Організаторами зібрання, за фінансової підтримки Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської обласної військової адміністрації були: Карпатський біосферний заповідник Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Закарпатська […]

  • круглі столи

Україна вперше бере участь у сесії Комітету Всесвітньої Спадщини

Інформуємо наших читачів, що зараз у Нью-Делі (Індія) проходить 46 сесія Комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Важливо зазначити, що до складу офіційної делегації України на цьому заході входить і працівник Карпатського біосферного заповідника Василь Покиньчереда. Нагадаємо, що торік на 24-ій сесії Генеральної асамблеї держав-сторін Конвенції 1972 року про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини Україну вперше […]

  • Конференції