Підписання Меморандуму про співпрацю з хорватськими національними парками «Пакленіца» і «Північний Велебіт».

8 червня 2022 р. відбулася онлайн-зустріч за участі керівництва трьох природоохоронних територій, а саме Карпатського біосферного заповідника і національних парків «Пакленіца» і «Північний Велебіт» (обидва Хорватія). Нашу установу на зустрічі представляли директор Микола Тарасюк та автори цих рядків. Також в онлайн-заході участь брав начальник відділу Департаменту природно-заповідного фонду і земельних ресурсів Міндовкілля Григорій Парчук. Метою зустрічі було підписання Меморандумів про співпрацю між зазначеними вище природоохоронними територіями. Справа в тому, що в грудні 2021 р. у Києві відбулося 2-ге засідання Спільної комісії з питань економічного співробітництва між Урядом України та Урядом Республіки Хорватії, під час якого прийнято низку важливих рішень. Ці рішення стосувалися й розширення співпраці у галузі охорони природи. Саме з метою виконання домовленостей, досягнутих на цьому засіданні Спільної комісії, адміністрація КБЗ звернулися до хорватських партнерів з відповідною ініціативою. Важливо зазначити, що підписання Меморандумів не тільки сприятиме розвитку співпраці між нашими установами, але й поступом у поглибленні зв’язків між урядами України та Хорватії.

Основним напрямком співпраці у меморандумах визначено тему всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Адже Карпатський біосферний заповідник був у 2007 р. одним із засновників об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, присвяченого збереженню букових пралісів. Також, науковці установи брали якнайактивнішу участь у його розширенні в 2017 р., після чого об’єкт Спадщини став по справжньому Пан’європейським. Більш того, на території  Карпатського біосферного заповідника охороняється понад 22 відсотки від загальної площі об’єкта Спадщини, зокрема й найбільший у світі масив букових пралісів Уголька-Широкий Луг.

Під час зустрічі, приуроченої до Всесвітнього Дня довкілля, директори української і хорватських природоохоронних територій, а саме Микола Тарасюк, Наталія Андачіч (НП «Пакленіца») та Ірена Главчіч Сертіч (НП «Північний Велебіт»), обмінялися думками щодо перспектив майбутньої співпраці, після чого синхронно підписали Меморандуми. Підводячи підсумки, згадані вище керівники наголосили на важливості проведення також очної зустрічі і запросили делегації партнерів відвідати відповідні природоохоронні території. До речі, науковці КБЗ вже відвідували обидва хорватські нацпарки під час засідання Спільного комітету з управління об’єктом Всесвітньої спадщини «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи», яке відбулося в Республіці Хорватія у квітні 2018 року.

На завершення хочемо зауважити, що за результатами підписання Меморандумів українсько-хорватська співпраця не обмежиться лише об’єктом Спадщини, але охопить й інші напрямки, які є цікавими для усіх наших природоохоронних територій.

Василь Покиньчереда, заст. начальника відділу НДР і міжнародної співпраці КБЗІрина Йонаш, заст. начальника відділу рекреації і сталого розвитку

На фото: директор Карпатського біосферного заповідника Микола Тарасюк демонструє підписані Меморандуми про співпрацю з хорватськими національними парками «Пакленіца» і «Північний Велебіт» (фото Михайла Страховського).

 

Новини

Міжнародний круглий стіл «Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї» (м. Рахів, 3-4 жовтня 2024 р.)

Завдяки ініціативі адміністрації Карпатського біосферного заповідника, міжнародна науково-практична конференція «Карпатський регіон і проблеми сталого розвитку» (13-15 жовтня 1998 року в м. Рахів) рекомендувала: «З метою створення міжнародного правового поля в галузі збереження природи та соціально-економічного розвитку країн Карпатського регіону, урядам цих країн розробити і прийняти Карпатську конвенцію сталого розвитку». А зусиллями українського уряду Польща, Румунія, […]

  • Без категорії

Як ми відзначили Міжнародний день Матері-Землі

Щорічно 22 квітня люди по всій планеті відзначають Міжнародний день Землі. Цей день став символічним святом любові та турботи про наш спільний дім. В різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти. Екоосвітяни установи провели просвітницькі заходи з нагоди Дня Землі в […]

  • Екоосвіта