Обліки рукокрилих в штольнях урочища Кузій

Працівниками відділу Науково-дослідної роботи та міжнародної співпраці Василем Покинчередою та Володимиром Довганичем був проведений виїзд на територію Кузійського ПНДВ (природоохоронного науково дослідного відділення) Карпатського біосферного заповідника з метою обліків рукокрилих. Всі види кажанів занесені до червоної книги України, тому моніторинг за популяціями таких видів є першочерговим завданням для природоохоронних установ України.

На території Кузійського ПНДВ розміщені дві штольні штучного походження в яких регулярно зимує декілька видів кажанів. В штольнях протягом всього року підтримується одинаковий мікроклімат – висока вологість 80-90% і близько 50 С тепла. Це ідеальні умови для зимування рукокрилих.

Крім рукокрилих в цих штольнях полюбляють зимувати й інші види тварин. Пробираючись темними тунелями верхньої штольні ми натрапили на двох особин саламандри плямистої. А в другому залі несподівано зустрілися з куницею кам’яною – ще один рідкісний вид для фауни України. На стінах і стелі ближче до входу штолень також можна зустріти різні види зимуючих метеликів наприклад совку зубокрилу. Крім цього постійним мешканцем штольні є печерний павук meta renardys.

На території Кузійського ПНДВ також багато представників ссавців фауни України. По дорозі до штолень ми бачили сліди куниці, лисиці, білки, сліди дорослого кабана і молодого минулорічного. Також нам вдалося двічі спостерігати козуль. Спочатку ми бачили одинокого самця який рухався по протилежному схилу гори, а через пів години побачили ціле стадо козуль з чотирьох особин які помітивши нас побігли вверх по схилу.

Всі спостереження здійснені у природі на території Карпатського біосферного заповідника фіксуються за допомогою системи SMART яка включає мобільний додаток встановлений на смартфон і бази даних, яка знаходиться у командному центрі SMART куди всі дані поступають. Перехід на цю систему дозволяє значно якісніше опрацьовувати польові дані і використовувати їх в подальшому для наукового аналізу.

Володимир Довганич

Новини

Натрапили на ведмежі сліди на снігу

Нещодавно в одному з наших природоохоронних науково-дослідних відділень інспектори з охорони природно-заповідного фонду, проводячи звичне патрулювання, натрапили на сліди крупного ведмедя. Звір залишив чіткий відбиток лапи на снігу. У зимовий період інспектори уважно слідкують за слідами тварин, користуючись методою обліку фауни. Українсько-румунське прикордоння належить до найважливіших осередків проживання бурих ведмедів у Європі. Сліди цих могутніх […]

  • Тварини
  • Охорона

Заради розмноження райдужної форелі

Нещодавно на демонстраційному форелевому господарстві, яке знаходиться в Трибушанському природоохоронному науково-дослідному відділенні, розпочали процес доїння форелі. Ця процедура є важливою, адже у штучних умовах риба не відкладає ікру самостійно. Перед початком процесу спеціалісти ретельно перевіряють рибу та відбирають лише здорових самиць, у яких ікра вже повністю дозріла. Для мінімізації стресу рибу поміщають у спеціальні резервуари, […]

  • Тварини
  • Природокористування

Провели акцію “Збережемо первоцвіти!” з школярами

Первоцвіти – тендітні провісники тепла, що першими з’являються з-під снігу та наповнюють природу барвами. Проте ці унікальні рослини знаходяться під загрозою зникнення через масове збирання та руйнування їхнього природного середовища. Щоб підвищити екологічну обізнаність та наголосити на важливості збереження первоцвітів, проведено серію просвітницьких заходів для школярів різного віку. За участю учнів Рахівського ЗЗСО І-ІІІ ст. […]

  • Екоосвіта