Обліки рукокрилих в штольнях урочища Кузій

Працівниками відділу Науково-дослідної роботи та міжнародної співпраці Василем Покинчередою та Володимиром Довганичем був проведений виїзд на територію Кузійського ПНДВ (природоохоронного науково дослідного відділення) Карпатського біосферного заповідника з метою обліків рукокрилих. Всі види кажанів занесені до червоної книги України, тому моніторинг за популяціями таких видів є першочерговим завданням для природоохоронних установ України.

На території Кузійського ПНДВ розміщені дві штольні штучного походження в яких регулярно зимує декілька видів кажанів. В штольнях протягом всього року підтримується одинаковий мікроклімат – висока вологість 80-90% і близько 50 С тепла. Це ідеальні умови для зимування рукокрилих.

Крім рукокрилих в цих штольнях полюбляють зимувати й інші види тварин. Пробираючись темними тунелями верхньої штольні ми натрапили на двох особин саламандри плямистої. А в другому залі несподівано зустрілися з куницею кам’яною – ще один рідкісний вид для фауни України. На стінах і стелі ближче до входу штолень також можна зустріти різні види зимуючих метеликів наприклад совку зубокрилу. Крім цього постійним мешканцем штольні є печерний павук meta renardys.

На території Кузійського ПНДВ також багато представників ссавців фауни України. По дорозі до штолень ми бачили сліди куниці, лисиці, білки, сліди дорослого кабана і молодого минулорічного. Також нам вдалося двічі спостерігати козуль. Спочатку ми бачили одинокого самця який рухався по протилежному схилу гори, а через пів години побачили ціле стадо козуль з чотирьох особин які помітивши нас побігли вверх по схилу.

Всі спостереження здійснені у природі на території Карпатського біосферного заповідника фіксуються за допомогою системи SMART яка включає мобільний додаток встановлений на смартфон і бази даних, яка знаходиться у командному центрі SMART куди всі дані поступають. Перехід на цю систему дозволяє значно якісніше опрацьовувати польові дані і використовувати їх в подальшому для наукового аналізу.

Володимир Довганич

Новини

Працівниці установи доклалися до волонтерства для ЗСУ

Нещодавно від місцевої волонтерки поступив запит: жіночки-ґаздиньки, треба накрутити голубців для пересилання в передові підрозділи!   Наші колеги захищають нашу Україну від ворожої навали, деякі з них вже майже два роки стоять в строю бойових підрозділів. Тож, наші ґаздині взялися до роботи. Профспілка закупила продукти: капусту, м’ясний фарш, цибулю, домашнє сало та спеції. Наші працівниці […]

  • Без категорії

Відзначили День водно-болотних угідь зі школярами

Щороку 2 лютого ми відзначаємо Всесвітній день водно-болотних угідь. Цей день присвячений річниці підписання Конвенції про водно-болотні угіддя міжнародного значення від 2 лютого 1971 року. Екологічна дата повинна сприяти підвищенню обізнаності громадськості про цінності водно-болотних угідь для добробуту людей. Займаючи близько 6% земної поверхні водно-болотні угіддя поглинають більше вуглекислого газу, ніж ліси, а вода у […]

  • Екоосвіта

Проводиться обстеження новоприєднаних територій: «Мокрянське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України»

Днями науковці к.б.н. Волощук М.І. та Веклюк А. , заступник начальника Широколужанського природоохоронного науково-дослідного відділення Феєр В.М. , інженер відділу державної охорони Чулянчик А.Г. здійснили польовий виїзд до філії «Мокрянське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України». Метою виїзду було визначено обстеження територій, за рахунок яких розширюється територія Карпатського біосферного заповідника відповідно до Указу Президента України №5/2022 […]

  • Без категорії
  • Охорона