Обліки рукокрилих в штольнях урочища Кузій

Працівниками відділу Науково-дослідної роботи та міжнародної співпраці Василем Покинчередою та Володимиром Довганичем був проведений виїзд на територію Кузійського ПНДВ (природоохоронного науково дослідного відділення) Карпатського біосферного заповідника з метою обліків рукокрилих. Всі види кажанів занесені до червоної книги України, тому моніторинг за популяціями таких видів є першочерговим завданням для природоохоронних установ України.

На території Кузійського ПНДВ розміщені дві штольні штучного походження в яких регулярно зимує декілька видів кажанів. В штольнях протягом всього року підтримується одинаковий мікроклімат – висока вологість 80-90% і близько 50 С тепла. Це ідеальні умови для зимування рукокрилих.

Крім рукокрилих в цих штольнях полюбляють зимувати й інші види тварин. Пробираючись темними тунелями верхньої штольні ми натрапили на двох особин саламандри плямистої. А в другому залі несподівано зустрілися з куницею кам’яною – ще один рідкісний вид для фауни України. На стінах і стелі ближче до входу штолень також можна зустріти різні види зимуючих метеликів наприклад совку зубокрилу. Крім цього постійним мешканцем штольні є печерний павук meta renardys.

На території Кузійського ПНДВ також багато представників ссавців фауни України. По дорозі до штолень ми бачили сліди куниці, лисиці, білки, сліди дорослого кабана і молодого минулорічного. Також нам вдалося двічі спостерігати козуль. Спочатку ми бачили одинокого самця який рухався по протилежному схилу гори, а через пів години побачили ціле стадо козуль з чотирьох особин які помітивши нас побігли вверх по схилу.

Всі спостереження здійснені у природі на території Карпатського біосферного заповідника фіксуються за допомогою системи SMART яка включає мобільний додаток встановлений на смартфон і бази даних, яка знаходиться у командному центрі SMART куди всі дані поступають. Перехід на цю систему дозволяє значно якісніше опрацьовувати польові дані і використовувати їх в подальшому для наукового аналізу.

Володимир Довганич

Новини

Міжнародний круглий стіл «Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї» (м. Рахів, 3-4 жовтня 2024 р.)

Завдяки ініціативі адміністрації Карпатського біосферного заповідника, міжнародна науково-практична конференція «Карпатський регіон і проблеми сталого розвитку» (13-15 жовтня 1998 року в м. Рахів) рекомендувала: «З метою створення міжнародного правового поля в галузі збереження природи та соціально-економічного розвитку країн Карпатського регіону, урядам цих країн розробити і прийняти Карпатську конвенцію сталого розвитку». А зусиллями українського уряду Польща, Румунія, […]

  • Без категорії

Як ми відзначили Міжнародний день Матері-Землі

Щорічно 22 квітня люди по всій планеті відзначають Міжнародний день Землі. Цей день став символічним святом любові та турботи про наш спільний дім. В різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти. Екоосвітяни установи провели просвітницькі заходи з нагоди Дня Землі в […]

  • Екоосвіта