Підсумкова міжнародна конференція

Упродовж 4-7 липня ц.р. у м. Бая-Маре (Румунія) проходила підсумкова міжнародна конференція у рамках проєкту «Відкриті кордони для диких тварин у Карпатах» / OBWIC». Нагадаємо, що даний проєкт фінансується Програмою транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2014-2020 роки. Його метою є ефективний захист біорізноманіття в Карпатському екорегіоні за рахунок збереження і покращення екологічної зв’язності між природними оселищами та підтримки функцій і послуг екосистем, що є ключовими компонентами сталого розвитку. Цільова територія проєкту загальною площею близько 4 млн. га, яка, зокрема, включає й Карпатський біосферний заповідник (КБЗ), є дуже цінною з точки зору біорізноманіття. Це визнано на міжнародному рівні Конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат, прийнятої сімома країнами 22 травня 2003 році в м. Київ. Зазначений вище проєкт передбачає розробку стратегічних документів щодо ідентифікації та визначення транскордонних екологічних коридорів, власне ідентифікацію цих екокоридорів, а також лобіювання та політичну діяльність щодо їх підтримки і збереження. Ще одним важливим напрямком є комунікаційний, який включає заходи з підвищення обізнаності та просвітництва щодо важливості екологічних коридорів і великих хижих ссавців, а саме ведмедя, вовка й рисі. У цьому контексті одним із найважливіших результатів реалізації проєкту стала підготовка методичних рекомендацій «Гармонізовані заходи управління екологічними коридорами», в розробці якого активну участь брали й науковці Карпатського біосферного заповідника.

Повертаючись до конференції інформуємо, що в її роботі взяли понад п’ятдесят учасників із Австрії, Румунії, Словаччини, Угорщини, Болівії та України, які представляли наукові інституції, природоохоронні установи, екологічні неурядові організації, громадськість, а також органи місцевої влади й самоврядування. Українська делегація на цьому заході включала працівників Карпатського біосферного заповідника і громадських організацій «РахівЕкоТур» та «Екоклуб «Карпати». Основною метою конференції було представлення основних напрацювань, зроблених у процесі реалізації проєкту «Відкриті кордони для диких тварин у Карпатах». Цьому була присвячена низка презентацій, які висвітлювали такі теми, як екологічна зв’язність у Карпатах, ландшафтні та стратегічні підходи до її підтримки, забезпечення функціональності екологічних коридорів, методи їх визначення в натурі та розробка відповідних заходів управління, стан популяцій великих хижих ссавців у регіоні, проблеми співіснування людини та дикої природи тощо. Також розглядалися питання реабілітації ведмедів, яка має важливе значення для збереження виду, і досвід функціонування лісової школи в румунському природному парку «Гори Мармарощини», який може бути корисним для українських природоохоронних територій.

Програма конференції включала екскурсію, в процесі якої учасники мали нагоду безпосередньо ознайомитися з екологічним коридором в межах курорту Кавнік, який активно розвивається. Особлива увага була приділена проблематиці повноцінного функціонування цього коридору в світлі збільшення антропогенного тиску, зокрема інфраструктурного, і можливим шляхам вирішення цієї проблеми й досягнення певного балансу інтересів. Також екскурсія передбачала візит до важливого компонента екокоридору – складової частини «Стримба-Баюц» об’єкта всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». Для працівників Карпатського біосферного заповідника ця частина екскурсії представляла особливий інтерес, оскільки давала можливість ознайомитися з екологічним станом і рівнем охорони румунських ділянок Спадщини і порівняти їх із українськими, зокрема тими, що охороняються на території нашої установи.

На завершення хочемо повідомити, що досягнуті в рамках проєкту результати дають вагомі підстави сподіватися на його продовження в рамках нової Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021–2027 роки.

Василь Покиньчереда, учасник конференції

Фото Василя Покиньчереди

Новини

Спростування недостовірної інформації, поширюваної в соціальних мережах

Як відомо, з 15 вересня 2022 року, відповідно до наказу Міндовкілля України від 14.09.2022 № 414-о,  на посаду директора Карпатського біосферного заповідника призначено Рибака Миколу Петровича.  Даний наказ прийнятий на виконання рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2021 року по справі № 260/1922/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/96491283), залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від […]

  • Без категорії

Робота в рамках проєкту Лайф

Незважаючи на складні обставини і загальну несприятливу обстановку в країні, Карпатський біосферний заповідник продовжує працювати та виконувати взяті на себе зобов’язання, зокрема й щодо участі в міжнародних проєктах. Серед них і  «Life Prognoses – Збереження старовікових лісів у Європі: природна спадщина, загальний опис, синтез та екосистемні послуги», який фінансується фондом Life + Європейського Союзу. Нагадаємо, […]

  • Міжнародна співпраця