Великі хижі ссавці – ведмідь бурий (Ursus arctos L., 1958), рись євразійська (Lynx lynx L., 1958) і вовк сірий (Canis lupus L., 1958) – невід’ємна складова частина при-родного спадку Європи. Колись вони були поширені по всьому континенту, а зараз їх життєздатні популяції в цій частині світу збереглися тільки у Скандинавських краї-нах, Європейській частині росії, на Балканах, у Карпатах та в Альпах.
Реферат. Для розв’язання сучасних проблем функціонування об’єктів природно-заповідного фонду України та шляхів їх відновлення й розвитку, привертається увага до деяких рішень та нарад, які проводились під головуванням Президентів України. Йдеться про те, що важливою історичною природоохоронною подією в незалежній Україні стало проведення першої наради під головуванням Президента України Віктора Ющенка в Шацькому національному природному парку (с. Гаївка Шацького району Волинської області, 9 липня 2009 р.) із питань розвитку природно-заповідної справи та визначення шляхів вирішення існуючих проблем. На цьому зібранні Президент України не тільки критично оцінив ситуацію у збереженні природно-заповідного фонду України, але й приділив особливу увагу проблемі розширення території Карпатського біосферного заповідника, як одного з найпотужніших в Україні та зініційовано прийняття Указу Президента щодо встановлення Дня працівника природно-заповідної справи. Привертається також увага і до надважливої наради, яка проведена 29 вересня 2017 року в Івано-Франківську, під головуванням Президента України Петра Порошенка, із питань реформування лісового господарства, вдосконалення державної екологічної політики та розвитку природно-заповідного фонду України, на якій глибоко проаналізовано критичну ситуацію в лісокористуванні та збереженні навколишнього природного середовища, особливо в Карпатському регіоні.
Реферат. Розглядається широке коло питань із вивчення та збереження унікальних природних й культурних цінностей та підвищення ролі біосферних заповідників (резерватів) та інших природоохоронних територій в реалізації стратегії сталого розвитку. Подається короткий історичний огляд формування концепції біосферних резерватів як модельних територій для сталого розвитку та роль фахівців Карпатського заповідника в роботі з імплементації її до українського законодавства. Детально розглядаються найважливіші документи та факти, які передували прийняттю Указу Президента України "Про біосферні заповідники в Україні", яким затверджено Карпатський біосферний заповідник". Привертається увага також до передумов та історію прийняття Постанови Верховної Ради України "Про впорядкування управління заповідниками та національними парками", якою Карпатський біосферний заповідник безпосередньо підпорядковано Міністерству охорони навколишнього природного середовища України.
Реферат. Проведено аналіз локальних популяцій Galanthus nivalis Чорногірського масиву Українських Карпат. Район дослідження охоплює територію Богданського лісництва філії "Рахівське лісове дослідне господарство" ДП "Ліси України", яка у 2022 році включена до складу Карпатського біосферного заповідника. Перший обстежений нами локалітет Galanthus nivalis розташований в урочищі Лавка на висоті 800 м н.р.м. у виділі 14 кварталу 9Б, приурочений до ялинового лісу. Другий локалітет – в урочищі Лавка на висоті 769 м н.р.м. у виділі 13 кварталу 9Б, приурочений до вільхового лісу. Третій локалітет Galanthus nivalis обстежено нами в урочищі Шешулець на висоті 712 м н.р.м., у виділі 61 кварталу 1Б, приурочені до різновікового ялинового лісу.
Реферат. У даній роботі досліджено просторово-часові відмінності параметрів гідрохімічного режиму масивів поверхневих вод верхів’я басейну річки Тиса в межах Рахівського та Тячівського районів Закарпатської області. Дослідження проводилося за даними моніторингу вод Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса впродовж 2021-2022 років. Проаналізовано внутрішньорічну динаміку показників якості поверхневих вод, зокрема біогенних речовин таких як азот амонійний, азот нітратний, азот нітритний та фосфор ортофосфатів. На основі отриманих даних визначено ознаки гідрохімічного режиму та чинники, що впливають на зміни цих показників. Виявлені просторові та часові відмінності в концентраціях біогенних речовин дозволяють зробити висновки щодо стану водних масивів та їх змін протягом року, що є важливим для розробки заходів з охорони та управління водними ресурсами в досліджуваному регіоні.
Реферат. Представлено результати аналізу гідрохімічного стану води у річці Чорна Тиса та її правих допливів – потоків Гаврилець, Свидовець, Труфанець, Гроп’янець за період 2003-2023 рр. у межах Свидовецького масиву Карпатського біосферного заповідника та суміжних територій. Проведено екологічну оцінку якості поверхневих вод річки Чорна Тиса та її правих допливів – потоків Гаврилець, Свидовець, Труфанець, Гроп’янець за екологічною класифікацією. За результатами досліджень встановлено, що найякіснішою є вода у верхів’ї р. Чорна Тиса, витоки, де було визначено індекси CCaI; CCaII у 67 та 33% випадків, тобто – є дуже чистою та чистою. Найгіршої якості воду визначено у р. Чорна Тиса в середній течії (табл. 2), в районі с. Чорна Тиса та с-ще Ясіня (CCaIII – 100%) – є забрудненою у всіх випадках. Викликає занепокоєння визначений на фоні невеликої мінералізації індекс іонного складу СІІIса (вода гідрокарбонатно-кальцієва третього типу), що є свідченням погіршення її якості, у верхній течії деяких потоків та самій річці. Це може бути пов’язано з тим, що у водозбірних басейнах цих водотоків знаходяться турбази комплексу "Драгобрат", як потенційні забруднювачі води (п. Свидовець) та щільно розташовані оселі місцевих жителів (п. Гаврилець) без централізованого водовідведення і очищення стічних вод.
Реферат. Проведено опис натурних робіт по збору насіння тиса ягідного (Taxus baccata L.) в Карпатському біосферному заповіднику, в рамках виконання Програми наукових досліджень за темою: "Інвентаризація місць зростання та ренатуралізація тиса ягідного на території Карпатського біосферного заповідника" та виконання завдання по вивченню та збереженню видів флори, фауни, оселищ як Смарагдового об’єкта, що передбачено Проектом організації території Карпатського біосферного заповідника та охорони його природних комплексів.
Реферат. Традиційно Карпатський біосферний заповідник підбиває підсумок роботи трудового року, який завершився. 2023-й рік видався не найлегшим, адже країна перебуває у стані війни, проте, не зважаючи на всі труднощі наша природоохоронна установа гідно виконувала покладені на неї обов’язки. У статті розглянуто питання міжнародної співпраці, рекреації, наукової та еколого-освітньої роботи, виконання природоохоронних заходів, фінансово-господарської та соціально-економічної діяльності.
Реферат. У статті висвітлено дані літературних джерел про поширення Taxus baccata L. в Українських Карпатах, у тому числі на території Карпатського біосферного заповідника та обґрунтовано важливість і актуальність ведення моніторингу щодо збереження всіх його природних локалітетів. Подано лісотаксаційну характеристику букових деревостанів з участю у їх складі тиса ягідного на території Угольського ПНДВ та дані описів лісорослинних умов його місцезростань. Обліковано 1254 особини тиса, проведено заміри висот і діаметрів та описи їх фізіологічного стану. Ідентифіковано 5 рідкісних лісових асоціацій з участю у їх складі тиса ягідного, які включені до Зеленої книги України. В тисово-букових угрупованнях обліковано 35 рідкісних видів рослин, з яких 9 – занесені до Червоної книги України. Розроблено практичні рекомендації щодо збереження унікальних тисових угруповань.
Реферат. Наведено короткий огляд поширення борщівника Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden) на Закарпатті та в Українських Карпатах. Також наведена біоморфологічна характеристика, хімічний склад, значення та методи контролю за його поширенням. Спектральними методами досліджена природа й активність речовин, виділених з Heracleum sosnowskyi. Виявлена наявність кумаринових та порфіринових похідних в екстракті рослини. Аналіз спектральних характеристик сумішей препаратів барвників Heracleum sosnowskyi з нуклеїновими кислотами та їх компонентами засвідчив утворення міжмолекулярних компонентів, що є передумовою для процесу міграції енергії. Вивчення кінетики взаємодії згаданих сполук показало, що в нуклеїнових кислотах у присутності речовин, виділених із Heracleum sosnowskyi, виникають зміни просторової структури. Відмічено, що моніторинг за станом популяцій борщівника Сосновського є важливою складовою інтегрованої стратегії менеджменту.
Реферат. Проведено вивчення флори і рослинності сінокісних лук, які поширені на території Карпатського біосферного заповідника від передгірних до гірських середлісових лук у межах висот 175-1300 м н.р.м. Відмічено 5 біотопів (оселищ) викошуваних лук, що знаходяться під загрозою і потребують спеціальних природоохоронних заходів відповідно до Резолюції №4 Бернської конвенції та Додатку І Оселищної Директиви ЄС. У межах сінокісних лук відмічено місця пошерення 15 рослинних угруповань та 45 видів судинних рослин, що мають різні міжнародні, національні і регіональні природоохоронні статуси. Встановлено, що за останні десятиріччя відбувається зменшення площ лук, які викошують на території КБЗ. Також на деяких луках зафіксовано заміну лучної рослинності на деревно-чагарникову, що пов’язано із занепадом традиційного господарювання. Зменшення викошуваних лук призводить до зникнення місць зростання значної кількості рідкісних лучних видів рослин. Для збереження сінокісних лук, що є місцем зростання рідкісних лучних видів рослин та рослинних угруповань рекомендовано проводити активні природоохоронні заходи – одно чи дворазове викошування, видалення самосіву деревних видів та інше.