Робота в рамках проєкту Лайф

Незважаючи на складні обставини і загальну несприятливу обстановку в країні, Карпатський біосферний заповідник продовжує працювати та виконувати взяті на себе зобов’язання, зокрема й щодо участі в міжнародних проєктах. Серед них і  «Life Prognoses – Збереження старовікових лісів у Європі: природна спадщина, загальний опис, синтез та екосистемні послуги», який фінансується фондом Life + Європейського Союзу. Нагадаємо, що даний проєкт націлений на захист та популяризацію пралісів і старовікових лісів у Європі.  Він є одночасно і науковим, і природоохоронним, і промоційним, адже його основними цілями визначено розробку критеріїв і методів оцінки та картування старовікових лісів у Європі; оцінку екосистемних послуг пралісів і старовікових лісів, а також комунікацію та підвищення обізнаності для забезпечення збереження старовікових лісів, зокрема через роз’яснення важливості та цінності їх екосистемних послуг шляхом інформування як ключових зацікавлених сторін, так і місцевих громад та широкої громадськості.

Загалом у проекті беруть участь 16 наукових і природоохоронних інституцій із 8 європейських країн, які прагнуть поєднати свій досвід та знання для збереження та популяризації старовікових лісів Європи. Країнами-учасницями проекту є Австрія, Болгарія, Словенія, Україна, Бельгія, Чехія, Німеччина та Італія. До речі, КБЗ є єдиною науковою установою, яка представляє нашу країну в цьому проєкті. Координуючим Бенефіціаром є Фонд Соніанського лісу (Фонд «Сонячний Ліс» – SOFO) з Бельгії. Проєкт реалізовуватиметься протягом 4 років – з 2021 року по 2024 рік.

У рамках реалізації проєкту в поточному році вже відбулася низка тематичних онлайн-зустрічей за участі представників КБЗ – авторів цих рядків. Також було проведено два польові семінари – в м. Любляна (Словенія) та в національному парку «Калькальпен» (Австрія) – з метою апробації напрацьованих у рамках даного проєкту методик картування лісів та збору даних. На жаль, наші фахівці-лісознавці не змогли взяти участь у цих заходах, оскільки зараз захищають нашу Батьківщину в лавах ЗСУ.

Перші зустрічі в рамках проєкту мали на меті підвести підсумки роботи за попередній рік, а також підготовку та оформлення фінансової й технічної звітності у відповідності до вимог програми Лайф +. Наступні зустрічі були присвячені плануванню роботи на поточний рік. Слід відмітити, що всіх учасників дуже цікавила та непокоїла ситуація в нашій країні і вони з розумінням ставилися до того, що деякі із елементів робіт, запланованих на 2022 рік, за даних обставин не можуть бути виконаними і будуть  перенесені на майбутнє.

Зміни торкнулися кількох запланованих заходів. По перше, польові роботи з  картування та опису (інвентаризації) попередньо відібраних лісових ділянок в рамках території проекту довелося, як уже зазначалося вище, перенести на 2023 рік. По друге, заплановане опитування відвідувачів ділянок старовікових лісів на тему оцінки екосистемних послуг пралісів, зокрема їхньої рекреаційної цінності, теж зазнало деяких модифікацій, оскільки через поточну ситуацію значно скоротилася кількість відвідувачів, з якими можна проводити таке опитування на місцевості. На сьогодні розглядається можливість поєднання як звичайного опитування відвідувачів, так і адаптація форм запитальника, розробленого фахівцями проєкту, для проведення дослідження онлайн. Дана робота також буде продовжена наступного року.

У рамках промоційної й комунікаційної складової проєкту командою фахівців із КБЗ, спільно із закордонними партнерами, розроблено інтерактивні постери з QR-кодами, які містять цікаві факти про старовікові ліси. Цьому передувала організація низки зустрічей з очільниками Рахівських районної державної адміністрації, районної ради і міської ради, під час яких постери були передані для розміщення в установах,  інформаційних центрах та громадських місцях.

Також, на даний час, тривають роботи з розробки екскурсійних пропозицій щодо відвідування маршрутів на території КБЗ, які дозволять ознайомитися з пралісами та старовіковими лісами і дадуть можливість наочно пізнати всю красу та цінність наших природних лісів.

Команда нашої установи готова й надалі співпрацювати з партнерами в рамках проєкту і покладає величезні надії, що вже найближчим часом зможе виконувати весь комплекс запланованих робіт – в умовах мирного неба над Україною.

Новини

Міжнародний круглий стіл «Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї» (м. Рахів, 3-4 жовтня 2024 р.)

Завдяки ініціативі адміністрації Карпатського біосферного заповідника, міжнародна науково-практична конференція «Карпатський регіон і проблеми сталого розвитку» (13-15 жовтня 1998 року в м. Рахів) рекомендувала: «З метою створення міжнародного правового поля в галузі збереження природи та соціально-економічного розвитку країн Карпатського регіону, урядам цих країн розробити і прийняти Карпатську конвенцію сталого розвитку». А зусиллями українського уряду Польща, Румунія, […]

  • Без категорії

Як ми відзначили Міжнародний день Матері-Землі

Щорічно 22 квітня люди по всій планеті відзначають Міжнародний день Землі. Цей день став символічним святом любові та турботи про наш спільний дім. В різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти. Екоосвітяни установи провели просвітницькі заходи з нагоди Дня Землі в […]

  • Екоосвіта