Цікава знахідка при польових обстеженнях

У Кузійському масиві Карпатського біосферного заповідника на вкритих мохом скелях та стовбурах старих буків зростає лобарія легеневоподібна – листуватий епіфітний лишайник з роду Лобарія, який дуже чутливий до змін лісових екосистем.

Крім даного масиву, лобарія також зустрічається у Свидовецькому, Чорногірському, Марамороському та Угольсько-Широколужанському масивах заповідника.

Нове місцезростання лобарії обліковано науковцями ботанічної лабораторії під час обстеження території Діловецького лісництва філії «Великобичківське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України», які увійшли до складу заповідника від 02.01.2022 № 5 згідно Указу Президента України.

Раніше вид був широко розповсюджений в Європі, але зараз, у зв’язку із забрудненням повітря та порушенням біотопів зник у багатьох місцях, тому включений до Червоної книги України із статусом «вразливий».

Вегетативне тіло (талом) лишайника складається зі шкірястих, з візерунком із западинок, лопатей зеленого кольору, часто з оливковим відтінком.

Цікаві особливості виду:

  • через свою схожість з тканиною легені, відвар лобарії, який має протизапальну дію, з давніх давен використовують для лікування захворювань легень, астми, туберкульозу;
  • містить стіктову і гірофорову кислоту, що захищає лишайник від поїдання травоїдними тваринами;
  • верхній шар слані містить меланін, що захищає лишайник від згубної дії ультрафіолетових променів;
  • використовується для отримання оранжевого барвника для шерсті, при дубленні шкір, в парфумерній промисловості та як інгредієнт при виробництві пива.

Новини

Відзначили Всесвітній день дикої природи

Вперше це молоде свято відзначили у 2013 році. З цього часу день регулярно нагадує нам про вразливість світу фауни та флори та нагальну потребу в його захисті. Адже в іншому випадку дика природа просто буде знищена. Ми відзначили свято дикої природи еколого-освітніми заходами. В Долині нарцисів відбулася тематична екскурсія екологічною стежкою. Учасниками стали 15 місцевих […]

  • Екоосвіта

Працівниці установи доклалися до волонтерства для ЗСУ

Нещодавно від місцевої волонтерки поступив запит: жіночки-ґаздиньки, треба накрутити голубців для пересилання в передові підрозділи!   Наші колеги захищають нашу Україну від ворожої навали, деякі з них вже майже два роки стоять в строю бойових підрозділів. Тож, наші ґаздині взялися до роботи. Профспілка закупила продукти: капусту, м’ясний фарш, цибулю, домашнє сало та спеції. Наші працівниці […]

  • Без категорії