Натрапили на ведмежі сліди на снігу

Нещодавно в одному з наших природоохоронних науково-дослідних відділень інспектори з охорони природно-заповідного фонду, проводячи звичне патрулювання, натрапили на сліди крупного ведмедя. Звір залишив чіткий відбиток лапи на снігу. У зимовий період інспектори уважно слідкують за слідами тварин, користуючись методою обліку фауни.
Українсько-румунське прикордоння належить до найважливіших осередків проживання бурих ведмедів у Європі. Сліди цих могутніх хижаків, особливо помітні на снігу, свідчать про живий та динамічний світ дикої природи Карпат. Ведмежі лапи зазвичай залишають відбитки різної форми та розмірів, адже передні лапи у тварини дещо менші за задні, а подушечки пальців розташовані півколом з чітко помітними кігтями. Зустріти слід бурого ведмедя – означає побачити свідчення сили та витривалості «господаря лісу», адже ширина відбитка задньої лапи може сягати понад 20 сантиметрів.
Завдяки розгалуженій системі заповідних територій і природоохоронним заходам, у Карпатах вдалося зберегти одну з найбільших популяцій бурих ведмедів на континенті. Ці тварини здатні виживати у складних умовах завдяки всеїдності: у їхньому раціоні можна знайти як ягоди та горіхи, так і комах чи дрібних ссавців. У пошуках їжі ведмеді нерідко заходять на людські стоянки, особливо якщо там можна легко дістатися залишків їжі.
Бурі ведмеді найбільш активні з весни до пізньої осені, а взимку зазвичай впадають у сплячку, хоча в тепліші роки вони можуть прокидатися, блукати у пошуках харчів і навіть залишати сліди на снігу. Такі несподівані зустрічі трапляються переважно у нижчих гірських поясах, де температура не надто низька. Попри видиму незграбність, ведмеді досить спритні: вони можуть швидко бігати, плавати та легко долати круті схили. Водночас у тварин надзвичайно розвинений нюх, що допомагає їм орієнтуватися і знаходити їжу на значних відстанях.
Якщо під час прогулянки в лісі ви помітили ведмежі сліди, варто бути особливо уважними. Уникайте місць, де ведмеді можуть перебувати у пошуках їжі або влаштовувати барлоги. У жодному разі не наближайтеся до ведмежат, оскільки самка-ведмедиця може агресивно захищати своє потомство. Найкраще – рухатися досить гучно, щоб звір почув людину завчасно і пішов геть, адже ведмеді зазвичай не прагнуть зустрічі з людьми. Історично в карпатській культурі бурий ведмідь завжди мав символічне значення як сильний і мудрий «цар лісу», а численні легенди змальовують його як хранителя гірських джерел і стежок.
Сліди ведмедя в українсько-румунських Карпатах нагадують про надзвичайне багатство дикої природи цього регіону. Вони свідчать про давній зв’язок між людиною та горами й наголошують на потребі зберігати унікальне середовище, яке є домівкою для одного з найвеличніших хижаків Європи.

Новини

Заради розмноження райдужної форелі

Нещодавно на демонстраційному форелевому господарстві, яке знаходиться в Трибушанському природоохоронному науково-дослідному відділенні, розпочали процес доїння форелі. Ця процедура є важливою, адже у штучних умовах риба не відкладає ікру самостійно. Перед початком процесу спеціалісти ретельно перевіряють рибу та відбирають лише здорових самиць, у яких ікра вже повністю дозріла. Для мінімізації стресу рибу поміщають у спеціальні резервуари, […]

  • Тварини
  • Природокористування

Провели акцію “Збережемо первоцвіти!” з школярами

Первоцвіти – тендітні провісники тепла, що першими з’являються з-під снігу та наповнюють природу барвами. Проте ці унікальні рослини знаходяться під загрозою зникнення через масове збирання та руйнування їхнього природного середовища. Щоб підвищити екологічну обізнаність та наголосити на важливості збереження первоцвітів, проведено серію просвітницьких заходів для школярів різного віку. За участю учнів Рахівського ЗЗСО І-ІІІ ст. […]

  • Екоосвіта

Оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад наукових працівників Карпатського біосферного заповідника

Відповідно до пункту 6 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», Порядку проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад наукових працівників, затвердженого наказом Карпатського біосферного заповідника від 25.02.2021 № 34 та погодженого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України (лист від 20.04.2021 № 25/7-11/8145-21) Карпатський біосферний заповідник оголошує конкурс на заміщення вакантних посад наукових працівників: […]

  • Без категорії