Безпека

Паводки

Дуже поширеним явищем в Карпатському регіоні є паводки причина їх виникнення різке підвищення рівня води в гірських річках та струмках за рахунок великої кількості опадів в короткі терміни такі явища не мають прив’язки до якогось конкретного періоду, але більше відбуваються навесні так ,як відбувається танення снігу, що збільшує рівень води в струмках та річках.

Лавини

Лавинонебезпечний період в Карпатах починається з грудня по березень місяць, звісно все залежить від кліматичний умов (наявність снігового покриву у високогір’ї) цей період може коливатись. В цей період не рекомендується сходження на вершини гір Карпат без спеціальної підготовки та відповідного спорядження ( спецодягу, снігоступів і т.д.) Лавини - (снігові обвали) снігові маси, зісковзують з похилої поверхні гірських схилів і захоплюють на своєму шляху нові маси снігу. Лавини є однією з найбільш реальних і грізних небезпек в горах. Причини, що викликають лавини, залежать від рельєфу і характеру поверхні, крутизни схилу, температури і вологості повітря, температури всередині снігових мас, товщини снігового покриву та ін. Лавина може виникнути на схилі крутістю 15 – 18° навіть при незначному випаданні снігу

  • вивчайте перед мандрівкою маршрут свого руху;
  • стежте за попередженнями рятувальників та зміною погоди;
  • запам'ятайте, що найбільш небезпечний період сходження лавин - весна та літо, від 10-ї години ранку до заходу сонця;
  • уникайте місць можливого сходження лавин

Відправляючись у гори, необхідно ознайомитися з картами лавинних небезпек і проконсультуватися з фахівцями лавинної або рятувальної служби. Будьте свідомим туристом та пам’ятайте про небезпеки зимових гір. Водночас існують правила, дотримання яких зробить ваше перебування в горах безпечним і приємним. Однак можна сформулювати одне просте правило, корисне усім, хто буває в горах: остерігайтеся лавин під час і відразу після різкої зміни погоди.

Зливи та їх наслідки

Часто зливи супроводжуються градом, грозами та шквалистим вітром. Ці природні стихії в горах можуть мати трагічні наслідки для туристів. Саме тому краще перечекати негоду в безпечному місці, зійти з гори, хребта в зону лісу. Під час грози не можна стояти під одиночним деревом, стовпами чи на березі водойми. Не метушитися, розосередити групу, вимкнути мобільні телефони. Залізні предмети варто скласти на безпечній відстані від людей. Слід пам’ятати, що не кожне ураження блискавкою є смертельним, тому надання першої допомоги може запобігти нещастю.

Зсуви

Зсув – це рух гірських порід, земляних мас донизу схилами під дією власної ваги. Обвали і зсуви не починаються раптово. Спочатку з’являються тріщини в гірській породі або ґрунті. Важливо вчасно помітити перші ознаки, скласти правильний прогноз розвитку стихійного лиха і подбати про власну безпеку.

Селевий потік

Сель – це тимчасовий потік води з великим вмістом бруду, каменів, піску та інших твердих матеріалів, що раптово виникає в річищах гірських рік. Сель є результатом злив, швидкого танення снігу і льоду. Він може відбутися і при обвалі в русла рік великої кількості пухкого ґрунту. На відміну від звичайних потоків, сель рухається окремими хвилями.За дику силу і лють сель називають “драконом гір”.

Мороз

В горах величина зміни температури повітря залежить від сезону, часу доби, характеру атмосферних процесів, наявності льодовиків, снігового покриву і так далі. Щоб застерегти себе від небезпеки низьких температур, перш за все одяг і спорядження туриста повинні відповідати обставинам.

Туман 

може виникнути в результаті руху хмар. Його важко передбачити, він може раптово з’явитися і так само швидко зникнути при дії вітру. У сильний туман майже неможливо рухатися, тому варто залишатися на місці і перечекати поки покращиться видимість.  Рух слід відновлювати тільки за умови відмінного знання маршруту. При цьому слід дотримуватися таких правил: йти в зв’язках, не розтягуватися.

Опіки сонця

Сонце діє на людину значно сильніше на великих висотах, ніж внизу. Ніс, щоки, особливо губи, піддаються опікам, покриваються бульбашками. Під дією сонячних променів і при високій температурі може бути сонячний удар. Для попередження опіків слід вживати відповідних заходів.

 Гірські річки 

Гірська річка – одна із найсерйозніших перешкод у поході. Для гірських річок характерні низька температура води, велика швидкість течії і нерівне кам’янисте дно.

При переправах через гірські річки потрібно дотримуватися таких правил безпеки: вибирати найбільш безпечне місце переправи; переправу проводити вранці, коли менше води; уникати переправи вбрід при наявності небезпечних ситуацій. Опинившись в гірському потоці, слід скинути з себе рюкзак, утриматися в положенні на грудях і прагнути наблизитися до берега, каменю, дерева, щоб затриматися.

 Темрява

Вночі туристи можуть втратити орієнтування, збитися зі шляху. У темряві шлях стає невидимим, прихована існуюча небезпека. У нічний час не рекомендується ходьба в горах. Трапляється, що група довгий час не може знайти відповідного місця для ночівлі, і її застала ніч. Вихід вночі треба планувати тільки в безпечних і знайомих місцях з тим, щоб на світанку мати запас часу для повернення на базу або в табір.

Повідом МНС
що ти йдеш в гори

Повідом МНС перед тим як йтимеш в похід, для того щоб рятувальники швидко і вчасно вас знайшли якщо щось трапиться. Для цього потрібно зробити всього лише два кроки:
  • Заповніть онлайн форму

    Заповни онлайн-форму для інформування гірських пошуково-рятувальних підрозділів про заплановані туристами мандрівки гірською місцевістю

    Онлайн форма
  • Збережіть контакти рятувальних підрозділів

    Занотуйте собі в мобільні телефони гірських пошуково-рятувальних підрозділів того району, в якому ви збираєтесь подорожувати.

    Контакти підрозділів

Загальні правила

  1. Які місця можна відвідувати мандрівникам?
    Ми проклали територією нашого парку спеціальні маршрути та облаштували зони відпочинку, аби мандрівникам було зручно і безпечно насолоджуватись природою. Будь ласка, дотримуйтесь цих маршрутів і ви уникнете зайвих ризиків та небезпечних ситуацій.
  2. Місця де можна розпалювати багаття?
    Ми облаштували спеціальні місця для вогню на територіях, які призначені для відпочинку. Розпалювати вогнища в інших місцях заборонено законом і може завдати непоправної шкоди лісам. Лісові пожежі дуже важко гасити, не кажучи вже про те, що під час них гине місцева фауна.
  3. Куди подіти сміття?
    Віримо, що ви не ті, хто може дозволити собі залишити сміття просто посеред лісу. Якщо ви мандруєте нашими стежками, ми просимо збирати сміття в пакет і викинути його в спеціальний бак після повернення. Сміттєві баки зазвичай розміщені на початку маршрутів. Особливо будемо вдячні, якщо ви при нагоді заберете сміття, яке залишили після себе менш свідомі мандрівники.
  4. Правила поведінки у випадку зустрічі з тваринами?
    Переважна більшість диких тварин уникають зустрічі з людиною. Тому, просуваючись по лісі, іноді варто давати знати про свою присутність, голосно розмовляючи, перегукуючись, ніби попереджаючи тварин і даючи їм можливість піти. Однак, якщо ви все ж зустріли дику тварину необхідно без паніки та різких рухів позадкувати від неї.
  5. Які дії нам найбільше не подобаються і порушників чекають штрафи?
    Люди, які свідомо їдуть до нас з метою щось зрубати, зруйнувати чи когось застрелити, перебувають під нашим особливим контролем. В нас не можна рубати дерев, крім зон, де цим займаються організовано. В нас не можна полювати і заходити на нашу територію з вогнепальною зброєю. Те саме стосується і вилову риби в річках. Хочете рибки? Замовте її собі в одному з наших ресторанів. І не рвіть, будь ласка, квітів та лікарських рослин на території нашого парку. Нехай тішать людське око на природі, а не в’януть в пластикових стаканчиках.