Які гриби безпечні?

Які гриби збирати безпечно?

Збирати можна лише гриби, які ви знаєте! Невідомі гриби або ті, які у вас викликають сумніви, краще сфотографуйте. Повернувшись додому, разом із спеціалістами зможете уточнити, що це за вид.

Які можна брати, а які – ні?

На території Карпатського біосферного заповідника зростає велика кількість різноманітних видів грибів. Більшість з них є їстівними чи умовно їстівними, однак є і отруйні види та ті, що занесені до Червоної книги України. Останні заборонено збирати законом, їх збір карається досить суттєвими штрафами.

Обов’язково ознайомтесь із червонокнижними видами тут: redbook-ua.org або в додатку на телефон: play.google.com/store/apps/details?id=com.tysivapp.redbookukraine.

Як правильно збирати гриби?

  • Збирайте в лісі гриби лише ті, які вам знайомі.
  • Гриби завжди акуратно викручуйте із ґрунту.
  • Усі гриби в природі виконують свою функцію і є незамінними елементами екосистеми, тому не знищуйте гриби, які не збираєте.
  • Ніколи не збирайте гриби, які біля основи ніжки оточені оболонкою "піхва".
  • Якщо збираєте сироїжки, то пам’ятайте, що в них ніжка ніколи не має піхви. Та сироїжки із червоно-фіолетовим забарвленням краще спробуйте на смак. Є багато видів, що мають гіркий та пекучий смак, який не зникає після термічної обробки.
  • Перед засоленням білих, чорнушки, білявки, груздів, підгруздів та інших грибів, що містять молочний сік, обов'язково вимочіть їх в підсоленій воді, щоб видалити їдкі речовини.
  • Сирим можна вживати лише Білий гриб.

Що робити у разі отруєння грибами?

Перші ознаки отруєння грибами з'являються через 30 хвилин – 2 години. Серед симптомів: нудота, болі в животі, блювота та діарея, можуть з'являтися судоми. Одразу викликайте медиків, і до їх прибуття необхідно очистити шлунок від їжі, викликавши блювоту. У жодному разі не викидайте недоїдені гриби, вони допоможуть точно визначити, яким саме видом отруїлись.

Які гриби не можна збирати?

Бліда поганка

Вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Навіть невеликий шматочок блідої поганки може завдати непоправної шкоди здоров'ю людини. Отрута цього гриба вражає печінку і нирки, крім цього, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти.

Найбільш характерна ознака, за якою поганку можна відрізнити від багатьох схожих грибів типу печериць, гриба-парасольки, сироїжок - "яєчко" в основі ніжки, з якого виростає бліда поганка.

Бліда поганка

Мухомори

Попри те, що мухомор з червоним капелюхом в білу цятку у масовій свідомості є символом усіх отруйних грибів, насправді це рід, що нараховує понад 600 видів, серед яких є й умовно їстівні та щонайменше шість цілком їстівних видів мухоморів.

Сильно отруйними є мухомор червоний, мухомор зелений, мухомор смердючий, мухомор пантерний, білий мухомор.

Це сильно отруйний гриб, за рівнем небезпеки поступається лише блідій поганці.

Отруєння мухомором червоним викликає спочатку напади гніву з бажанням руйнувати. Потім слідують візуальні та слухові галюцинації. У разі тяжкого отруєння настає втрата свідомості, летаргія, втрата пам'яті, у важких випадках    кома і смерть.

Мухомор

Сатанинський гриб

Цей гриб має високу токсичність, яка зберігається навіть після тривалого варіння. Відомо, що навіть один грам гриба викликає важке отруєння.

Великих розмірів сягає наприкінці літа, його округлий, подушковидний капелюшок виростає до 30 см, а масивна ніжка може мати 15 см у висоту і 10 завширшки. Зрілі представники мають більш розпростерту форму. Шкірочка на капелюшку оксамитова, іноді гладка на дотик, суха. Колір варіюється від білого до брудно-сірого та оливкового. М'якоть на розрізі трохи синіє, іноді червоніє.

Сатанинський гриб

Свинуха тонка

Це не смертельно небезпечний, але все ж шкідливий для здоров'я гриб, який не рекомендується вживати в їжу.

Через нього зменшується кількість червоних кров'яних тілець у крові, згубно впливає на нирки. Як і у випадку з блідою поганкою, симптоми отруєння свинухою тонкою проявляються дуже пізно.

Свинуха тонка

Несправжні опеньки

Дуже схожі на їстівні гриби й теж ростуть групами, а також можуть мати різне забарвлення капелюшка. У справжніх опеньків зустрічається спідничка під капелюшком, якої немає у несправжніх. Також отруйні гриби мають неприємний запах і жовті пластинки, а опеньки пахнуть приємно і мають пластинки білого кольору. Симптоми отруєння - пронос, нудота, блювота, інтоксикація, підвищена температура.

Несправжні опеньки

Несправжня лисичка

Несправжня лисичка має неприємний відштовхуючий запах, на відміну від справжньої лисички. Несправжні лисички більш яскраві за кольором, часто помаранчеві. М'якоть повністю жовта. При натисканні на м'якоть колір не змінюється (а у лисичок червоніє).

Несправжня лисичка

CC BY-SA 4.0, Вікісховище