Цікава знахідка при польових обстеженнях

У Кузійському масиві Карпатського біосферного заповідника на вкритих мохом скелях та стовбурах старих буків зростає лобарія легеневоподібна – листуватий епіфітний лишайник з роду Лобарія, який дуже чутливий до змін лісових екосистем.

Крім даного масиву, лобарія також зустрічається у Свидовецькому, Чорногірському, Марамороському та Угольсько-Широколужанському масивах заповідника.

Нове місцезростання лобарії обліковано науковцями ботанічної лабораторії під час обстеження території Діловецького лісництва філії «Великобичківське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України», які увійшли до складу заповідника від 02.01.2022 № 5 згідно Указу Президента України.

Раніше вид був широко розповсюджений в Європі, але зараз, у зв’язку із забрудненням повітря та порушенням біотопів зник у багатьох місцях, тому включений до Червоної книги України із статусом «вразливий».

Вегетативне тіло (талом) лишайника складається зі шкірястих, з візерунком із западинок, лопатей зеленого кольору, часто з оливковим відтінком.

Цікаві особливості виду:

  • через свою схожість з тканиною легені, відвар лобарії, який має протизапальну дію, з давніх давен використовують для лікування захворювань легень, астми, туберкульозу;
  • містить стіктову і гірофорову кислоту, що захищає лишайник від поїдання травоїдними тваринами;
  • верхній шар слані містить меланін, що захищає лишайник від згубної дії ультрафіолетових променів;
  • використовується для отримання оранжевого барвника для шерсті, при дубленні шкір, в парфумерній промисловості та як інгредієнт при виробництві пива.

Новини

Реалізація природоохоронного проєкту «Open Rivers» у Карпатах

Із 2024 р. Карпатський біосферний заповідник спільно з ГО «Дунайсько-Карпатська програма» реалізують природоохоронний проєкт у рамках європейської програми «Open Rivers» (Відкриті річки). Його основною метою є деблокування русел гірських річок від різноманітних перешкод антропогенного походження і, відповідно, відновлення водних екосистем, зокрема міграційних шляхів для риб у період нересту. Ще однією ціллю проєкту є збереження прирічкової […]

  • Без категорії

Навчаємось весело

Нещодавно у Хустському районі відбулися яскраві екологічні заходи, метою яких було не лише ознайомлення учнів з красою навколишнього світу, а й формування у них відповідального ставлення до природи. Зокрема, учні 2–3 класів Хустського ліцею №3 здійснили пізнавальну екскурсію до Долини нарцисів. Під час заходу школярі пройшли екологічною стежкою, а також переглянули фільм «Білий красень Карпат», […]

  • Екоосвіта

Як говорити, щоб бути почутим?

Працівники  Карпатського біосферного заповідника долучилися до тренінгу з розробки комунікаційних стратегій, який організувало Франкфуртське зоологічне товариство в Україні. У Львові зібралися директори та фахівці з комунікації тринадцяти установ природно-заповідного фонду Карпатського регіону. Під час заходу учасники освоювали методологію визначення чітких комунікаційних цілей для своїх організацій і цільових аудиторій, а також навчалися складати поетапні плани з […]

  • Конференції
  • Обмін досвідом