Основні симптоми, які можна спостерігати під час отруєння ягодами:
- пришвидшене серцебиття,
- важкість дихання,
- конвульсії,
- судоми,
- пригнічення свідомості,
- запаморочення та біль в ділянці шлунка і кишечника.
За появи цих симптомів головне – зберігати спокій та промити шлунок. Для цього потрібно випити 2-3 склянки теплої води з розведеною сіллю або марганцівкою, допоки не з’явиться блювання. Це допоможе звільнити шлунок від отруйних речовин. Після цього необхідно випити активоване вугілля (1 таблетка на 10 кг ваги потерпілого) чи інші адсорбенти та прийняти серцевий засіб і якомога швидше надати медичну допомогу. Обов'язково довести до відома лікаря або показати рослину, якою отруїлася людина. Найбільш поширені отруйні рослини, які зустрічаються на території Карпатського біосферного заповідника.
Беладонна (Atropa belladonna) – багаторічна рослина заввишки від 60 см до 2 м, яка рідко зустрічається у природі та занесена до Червоної книги України. Зростає в букових лісах, між чагарниками, на лісосіках чи вітровальних ділянках, переважно поодинокими рослинами або цілими заростями. Всі частини рослини є отруйними, оскільки містять алкалоїди із групи атропіну. Ягоди беладони – чорні, округлої форми й схожі на дику вишню з дрібним насінням всередині. Дозрівають у липні та мають солодкувато-кислий смак. Дитині вистачає з’їсти дві ягоди, щоб отримати сильне отруєння, яке може спричинити зупинку серця та дихальної системи. У разі отруєння беладонною стан збудження нервової системи швидко змінюється її пригніченням, можливі навіть випадки смерті від отруєння. Характерною рисою отруєння є розширені зіниці. Щоб полегшити симптоми й надати першу медичну допомогу людині, необхідно промити шлунок теплою водою та дати випити серцево-заспокійливі препарати.
Вовче лико (Daphne mezereum) – невеличкий кущик, який поодиноко трапляється у різних лісах, у долинах річок та на вирубках. Всі частини рослини є отруйними. Смертельна доза для людини – 10-15 плодів. Дозрівають вони наприкінці липня. Плоди вовчого лика – соковита кістянка, яка подібна на плоди кизила, яскраво червоного кольору. За отруєння спостерігається запалення слизових оболонок, слабкість, тремтіння, розширення зіниць, діарея, блювання, посилюється слиновиділення. Пізніше починається діарея, яка супроводжується кровянистими виділеннями, з’являються запаморочення, різка слабкість, непритомність та гостра серцева недостатність, що спричиняє смерть. У разі отруєння вовчим ликом необхідно швидко промити шлунок теплою водою з активованим вугіллям та напоїти хворого молоком або мінеральною водою без газу. Не можна давати потерпілому послаблюючі препарати та аспірин.
Вороняче око (Paris quadrifolia) – це невелика рослина із однією темно-синьою ягодою на верхівці стебла, під якою кільцем розміщені чотири, подеколи п'ять листків. Зростає вороняче око в листяних, рідше мішаних лісах, а також серед чагарників, надаючи перевагу затіненим, сирим місцям. Всі частини рослини отруйні для людини і тварин. Ягода викликає порушення діяльності серця та знижує артеріальний тиск. Листки пригнічують центральну нервову систему. Кореневище викликає блювоту, гострий біль в кишечнику та діарею. У разі отруєння цією ягодою потрібно швидко промити шлунок водою з активованим вугіллям. Прийом проносних засобів протипоказаний.
Паслін солодко-гіркий (Solanum dulcamara) – напівчагарник 30-180 см заввишки із фіолетовими квітами та червоними ягодами, що зростає у дубово-ясенових вільхових лісах, на берегах річок та озер. Отруєння ним супроводжується діареєю, блюванням, пришвидшеним серцебиттям, болем голови, підвищенням температури тіла, збудженням та галюцинаціями. Якщо ви отруїлися цією ягодою, то в такому випадку необхідно зробити промивання шлунка теплою водою з активованим вугіллям або 0,1% розчином перманганату калію.
Бузина червона (Sambucus racemosa) – невисокий кущ або деревце висотою від 1,5 до 5 м із червоними ягодами, зібраними у суцвіття, яке подібне здалеку до ягід калини. Зустрічається в підліску хвойних і мішаних лісів. Стиглі ягоди бузини червоної безпечні, лише недозрілі плоди, а також частини рослини є отруйними. Вони викликають запаморочення, головний біль, першіння в горлі, рясне слиновиділення, нудоту, блювання, діарею, біль в ділянці кишечника, почастішання або уповільнення пульсу та зрідка судоми. У разі отруєння ягодами бузини червоної потрібно промити шлунок, зробити клізму, випити активоване вугілля. Якщо бузиною отруїлася дитина, то обов’язково зверніться до лікаря, в деяких випадках інтоксикація може викликати летальний результат. Якщо отруїлася доросла людина, як правило, медична допомога не потрібна, бо вміст токсинів у рослині не настільки значний, щоб завдати шкоди організмові.
Актея колосиста (Actaea spicata) – багаторічна рослина заввишки 30-80 см з великими довгастими плодами чорного кольору, зібраними в гроно, що нагадують горошини. Зростає в тінистих мішаних лісах, серед чагарників, в долинах річок та струмків. Рослина отруйна, особливо плоди. Ягоди викликають почервоніння шкіри й утворення виразок. З'їдені ягоди викликають запалення шлунка й кишечника, утруднене дихання. Якщо отруєння серйозне, то судомно скорочуються м'язи аж до втрати свідомості. У разі отруєння потрібно промити шлунок водою з активованим вугіллям. Прийом проносних засобів протипоказаний.
Бузина трав’яна (Sambucus ebulus L.) – багаторічна трав'яниста рослина 50-150 см заввишки, яка зростає на пагорбах, узліссях, де утворює значні зарості та має своєрідний неприємний запах. Плід – чорна кістянка, що зібраний у суцвіття та має вигляд такий самий, як у бузини чорної. У разі вживання квіток, незрілих ягід, листя може наступити отруєння амігдаліном, який переходить в синильну кислоту та забарвлює слизові оболонки в синій колір. Отруєння може спричинити летальний результат внаслідок зупинки серця або набряку легенів. Зрілі плоди бузини не отруйні й досить приємні на смак. Їх їдять сирими, готують з них вино, а також варення. У разі отруєння бузиною надають домедичну допомогу так само, як і за отруєння бузиною червоною.
Крушина ламка (Frangula alnus) – розгалужений кущ 1,3 м заввишки, який зростає в підліску хвойних, мішаних і листяних лісів, у заростях чагарників, на берегах водойм та боліт. Плід – кістянка кулястої форми синьо-чорного кольору. Плоди отруйні. Основні симптоми отруєння: нудота, блювання, сильний болючий пронос, поява крові в сечі, біль голови, судоми кінцівок, біль у животі, порушений пульс. Смертельна доза для дітей – 7-8 недозрілих ягід. Для вагітних жінок отруєння цими ягодами може завершитися втратою дитини. У разі отруєння потрібно промити шлунок водою з активованим вугіллям. Прийом проносних засобів протипоказаний.