Пралісами Чорногори на Говерлу

Пішохідний маршрут
 • Складність

  складний
 • Протяжність

  14 км
 • Тривалість

  12 год
 • Гать на Устє-Бребенєскула

  img

  48.0966, 24.4647

  Пройшовши 650 м нижче від місця впадіння  потоку Бребенєскул в річку Говерла, бачимо штучне водосховище, яке в народі називають гать або кляуза. Майже століття тому водосховище облаштували для сплаву деревини. В минулому площа водного дзеркала водосховища при повному його заповненні сягала 5 га. 

 • Місце відпочинку

  ,

  Пройшовши 4,8 км, ми підходимо до обладнаного місця відпочинку біля моста через річку Говерла (990 м  н.р.м.). За мостом розміщений фенологічний пункт, де регулярно ведуться спостереження за сезонними явищами в житті рослин. 

 • Моніторингова ділянка

  ,

  За 5450 м від початку маршруту лісові стежки перетинаються. Ліворуч стежка веде до моніторингової дослідної ділянки, на якій цілорічно проводять комплексні екологічні дослідження.

 • Полонина Брецкул

  48.1458, 24.48374

  Подолавши 7300 м, дістаємося полонини Брецкул. Звідси відкривається чудова панорама з краєвидом на г. Петрос (2026 м), другу за висотою вершину Українських Карпат. Тут чудово видно, як з висотою змінюються  рослинні пояси. Територія полонини Брецкул – це післялісові луки антропогенного походження. До створення заповідника тут випасали свійську худобу.

 • Перетин потоку Говерли

  ,

  На висоті 1480 м н.р.м. стежка перетинає потік Говерлу, який, гуркочучи через каскад природних перепадів, несеться донизу  крутим схилом посеред вузької кам’яної ущелини.

 • Урочище Перемичка

  img

  48.1602, 24.46792

  За 10800 м від початку маршруту ви дістаєтеся Урочища Перемички. Стежка виводить до високогірної дороги, яка ліворуч веде у бік г. Петрос, а праворуч – у бік г. Говерли. В цьому місці бачимо будівлю Карпатського біосферного заповідника, яка використовується як наукова, природоохоронна і еколого-освітня база.  

 • Верхня межа лісу

  img

  ,

  На висоті 1600 м н.р.м. розташована верхня межа лісу. Звідси відкривається велична картина субальпійського і альпійського високогір’я. Внизу видніються обширні території приполонинних смерекових лісів. На висотах 1400-1500 м 100-річні смереки мають всього 12-15 м висоти, а поблизу верхньої межі лісу ще менше –  4-5 м.

 • Вершина гори Говерла

  img

  ,

  Подолавши 13500 м  на висоті 2061 м н.р.м., ви підкорили найвищу вершину Українських Карпат – гору Говерлу. Тут проходить межа між Закарпатською та Івано-Франківською областями. Понад 70% площі схилів Говерли розташовано на території Закарпаття. Починаючи з вершини Говерли і вздовж Чорногірського хребта до г. Бребенескул (2020 м), Карпатський біосферний заповідник безпосередньо межує з Карпатським національним природним парком. 

На території національного парку забороняється:

Відхилення від маршруту.

Пошкодження об’єктів природи.

Розведення вогнищ в невідведених для цього місцях, куріння при проходженні через лісові масиви.

Рубка і пошкодження дерев зривання квітів, збір лікарських рослин.

Полювання на тварин, руйнування місць їх проживання.

Відлов риби будь-якими способами.

Перебування з вогнестрільною зброєю.

Засмічення території, шум.

Повідом МНС що ти йдеш в гори

Повідом МНС перед тим як йтимеш в похід, для того щоб рятувальники швидко і вчасно вас знайшли якщо щось трапиться. Для цього потрібно зробити всього лише два кроки:

 • Заповніть онлайн форму

  Заповни онлайн-форму для інформування гірських пошуково-рятувальних підрозділів про заплановані туристами мандрівки гірською місцевістю

  Онлайн форма
 • Збережіть контакти рятувальних підрозділів

  Занотуйте собі в мобільні телефони гірських пошуково-рятувальних підрозділів того району, в якому ви збираєтесь подорожувати.

  Контакти підрозділів